GİRNE BELEDİYESİ ÇOCUK MECLİSİ KURUYOR

78320748_3169521409744081_5167903030791634944_o

Girne Belediyesi, kent içerisinde yaşayan 9-15 yaş arası çocukların katılımıyla cinsiyet, din, dil, ırk, kültür ayrımı gözetmeksizin tüm çocukların temsil edileceği Çocuk Meclisi kurulması için ilk adımı attı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, çocukların kent yaşamında söz sahibi olmaları ve aktif rol almalarını sağlamak amacıyla, çağdaş kentlerde olduğu gibi Çocuk Meclisi kurmak için çalışmalarını başlattıklarını kaydetti. Güngördü, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne bağlı ilkelerle çalışması hedeflenen Çocuk Meclisi’yle ilgili, okul yönetimlerinin de bilgilendirileceği ifade etti.
Güngördü, Çocuk Meclisi’ne üye olmak ve kente dair katkıda bulunmak isteyen çocukların 20 Kasım 2019 günü itibarıyle Girne Belediyesi Danışma Masası’na başvurarak form doldurup üyelik işlemlerini tamamlayabileceğini, Çocuk Meclisi yönetiminin, ileriki tarihte açıklanacak bir günde, demokratik şartlarda seçiminin yapılacağını belirtti.

“MUTLU ÇOCUKLAR, MUTLU BİR KENT İÇİN”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Güngördü, çocuk haklarının herkes tarafından bilinmesi ve çocuk haklarına herkesin saygı duyması gerektiğine işaret ederek, tüm çocukların sevgi, mutluluk, huzur ve güven ve barış ortamında yaşama hakkı bulunduğuna dikkat çekti.
Güngördü, “Çocuklarımızın her konuda değerli fikirleri bulunuyor. Onların özgüvenlerini artırmak, onların fikirlerini dinlemek ve fikirlerini dile getirecekleri ortamlar yaratmak biz büyüklerin görevidir. Kentimizde Çocuk Meclisi kurulması kararı aldık. Bu atılan adımı önemsiyorum. Çocuk Meclisi’nin kentimizde aktif olması için titizlikle çalışacağız. Çocuk dostu bir kent için, mutlu çocuklar, mutlu bir kent için çocuklarımızın haklarını elde edebilecekleri bir kent ortamı için çalışıyoruz. Çocuklarımıza seslenmek istiyorum. Çocuklar, bu meclise katılın. Sesinizi duyurmanın en güzel yolu budur. Haklarınıza sahip çıkın.” dedi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.