“BAZI ÇEVRELER KİMLERİ TEMSİL EDİYOR ÇOK EMİN DEĞİLİM”

ERSİN TATAR

Bir öğretmen sendikasının Türkiye’yi ‘işgalci’ olarak addetmesi konusunda açıklamada bulunan Başbakan Tatar, “Türkiye’nin işgalci addedilmesi gibi konuşmaların olmaması gerektiğini” ve Başsavcılığa yasal düzenleme yapılması için talimat vereceğini ifade etmişti.

Ülkede gündem halini alan konunun detaylarına ilişkin Başbakan Ersin Tatar,  Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan, Gökhan Altıner’in sunduğu ‘Sabah Postası’ programına telefonla bağlanarak açıklamalarda bulundu.

BAŞBAKAN TATAR: “BAZI ÇEVRELER KİMLERİ TEMSİL EDİYOR ÇOK EMİN DEĞİLİM”

KKTC’deki ‘kutsal değerler’ ve ‘bağımsızlık mücadelesi’ konularında kimin ne yaptığını halkın çok iyi bildiğini, Türkiye’nin bu süreçteki katkılarının herkes tarafınca çok iyi bilindiğini ifade eden Tatar, Fakat bazı çevreler kimleri temsil ediyor çok emin değilim. Açıklamalarındaki nifak tohumları, geleceğimize zarar veriyor” şeklinde konuştu.

“BU AÇIKLAMAYI DEVLETTEN MAAŞ ALAN BİR ÖĞRETMEN YAPIYOR”

Türkiye’yi ‘işgalci’ olarak addeden kişinin bir öğretmen sendikasının başkanı olduğunu ifade eden Tatar, “Bu konuşmayı yapan kişi bir öğretmen ve bu devletin maaşını alıyor. Ama öğretmenler sendikası başkanı olarak yapıyor bu açıklamayı. Bu noktada yasal açıdan bir sıkıntı var. Bir öğretmen böyle bir konuşma yapamaz” dedi.

“BU DEVLET BÖYLE KONUŞMALARA MÜSAADE ETMEMELİDİR”

Türkiye’ye yönelik ‘işgalci’ nitelemesine ilişkin “büyük bir rahatsızlık var” diyen Tatar, “bu devlet böyle konuşmalara müsaade etmemelidir” ifadelerini kullandı.

“SOKAKTAKİ VATANDAŞIN BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEMESİNİ DEMOKRASİ BELKİ HAZMEDEBİLİR”

Sokaktaki vatandaşın ‘fikir özgürlüğü’ açısından böyle bir tanımda bulunabileceğini, demokrasinin, sokaktaki vatandaşı ‘belki hazmedebileceğini” belirten Tatar, “Ama bir öğretmen, devletten maaş alan bir öğretmen bu şekilde defalarca ve bir siyasetin temsilcisi olarak açıklama yapamaz, kabul edilemez” şeklinde konuştu.

“SİYASETE MERAKLIYSA HALK TARAFINDAN SEÇİLİP MÜCADELESİNİ VERECEK”

Öğretmen sendikası başkanına işaret eden Tatar, “Bir insan siyasete bu kadar meraklıysa, halk tarafından seçilip mücadelesini verecek. Şimdi öğretmene mi düştü siyaseti yönlendirmek? Bu konuyu takip edeceğim” dedi.

“YASALARDA EKSİKLİK VARSA, BUNLAR DÜZENLENMELİ”

Tatar, bu yakıştırmanın hazmedilemeyecek bir şey olduğunu vurgulayarak, “Eğer yasalarda eksiklik varsa bunların düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.