“ANASTASİADİS, ŞUBAT 2014’TEN BERİ OYALAMA YOLUNDA”

DENKTAŞ

Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş üçlü görüşme sonrası kKişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Denktaş Berlin’de gerçekleştirilen üçlü görüşme ile ilgili “yıllardır dinlediğimiz benzer açıklamaların ötesinde bir içerik taşımadığından çok da fazla irdelenme değeri taşımadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş’ın paylaşımı şöyle:

“Kıbrıs müzakere sürecinin Anastasiadis’in hedeflerine varmak için kullandığı bir mekanizma olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz akşam Berlin’de gerçekleşen üçlü görüşmeyle ilgili bir yanda eleştirel anlamda söylenecek çok şey varken, diğer yanda yıllardır dinlediğimiz benzer açıklamaların ötesinde bir içerik taşımadığından çok da fazla irdelenme değeri taşımadığını düşünüyorum.

Bir şeyi ancak çok net olarak ifade etmek isterim: Anastasiadis Şubat 2014 Ortak Açıklamasını elde ettikten sonra süreci sürekli oyalama yoluna gitti.

Doğal gaz konusunda uluslararası ilişkilerini, dayanışmalarını, anlaşmalarını güçlendirerek Türkiye’yi bu bölgede yalnızlaştırarak, güçsüz kılarak istediklerini elde etmek Anastasiadis’in ana hedefi haline geldi. Bu ifademi doğrulayıcı açıklamayı zaten 11 Şubat 2014 sonrası kendisi yapmıştı.

Kıbrıs müzakere süreci Anastasiadis’in hedeflerine varmak için kullandığı bir mekanizmadır. Zaman zaman ortaya “yaratıcı” başlığı altında attığı sonra geri çektiği, daha sonraki açıklamaları ile muğlaklaştırdığı sözde önerilerin tümünün altında, büyük bir kararlılıkla yürütmekte olduğu bu strateji yatmaktadır.

Berlin toplantısı sonrasında oluşturulmaya çalışan yeni “umut” algısı da maalesef Anastasiadis’in stratejisine destek sağlamaktadır.

Hiçbir Kıbrıslı Türk siyasetçi Anastasiadis’in stratejisine dolaylı da olsa destek sağlayıcı adımlar atmamalıdır.

Çünkü Anastasiadis ne BM’nin tanımladığı şekilde bir çözüm ister ne de BM’nin müzakere yöntemi olarak belirlediği yol bizi çözüme götürür.

Çözüm, iki taraf arasında ilişkileri geliştirerek, adım adım, parça parça uygulamaya konulacak çoğu kez tek taraflı atılacak adımlar ve halkların gönüllü birlikteliğiyle varılacak bir durumdur.”

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.