KARIN ŞİŞLİĞİ NEDEN OLUŞUR? NASIL GEÇER?

karin-siskinligi

Pek çok kişide, çeşitli nedenlerden dolayı karın şişliği ve ağrısı görülmektedir.

Bir şekilde asıl nedeni bilinmeyen bu şişlikler, kişiye kimi zaman kısa süreliğine kimi zaman gün boyu rahatsızlık verir.

Bazen karın bölgesinde oluşan şişlikler geçici rahatsızlık olurken, bazen başka bir hastalığın habercisi olabilir.

KARIN ŞİŞLİĞİ NEDEN OLUŞUR?

-Karın şişkinliğinin en temel sebebi bağırsaklarda oluşan gazdır. Bağırsaklarda gaz oluşumu ise; besinlerdeki karbonhidratların parçalanma esnasında ortaya çıkar. Besinlerin parçalanması dışında yoğun şekilde hava yutmak da karın şişliğine neden olan doğal faktörler arasındadır.

-Sigara içenlerde ve sürekli sakız çiğneyenlerde hava yutma durumu sıkça gözlemlenir. Bu nedenle karın şişliğinden şikayetçi olanların geneli sigara içen ve sakız çiğneyen kişilerden oluşmaktadır.

-Herhangi bir şey tüketmeden de karnınız zaman zaman şişebilir. Bunun sebebi ise duygusal halinizdir. Kimi durumlarda stres ve kaygı midede tepkime oluşmasına neden olur.

-Yemek yerken yapılan yanlışlar, karın şişliğini tetikleyen unsurlar arasında yerini alır. Hızlı ve çiğnenmeden yenilen yemekler, bağırsaklardan geçerken zorlanacaktır ve daha çok gaz açığa çıkacaktır. Neredeyse herkesin bir şekilde yaptığı fakat zararının farkında olmadığı bir diğer neden de; fazla yemektir.

-Fazla alınan besinler mideyi yoracak ve sindirilmesini zorlaştıracaktır. Besinlerin parçalanma sırasında ise fazlasıyla gaz açığa çıkacaktır. Bunun sonucunda da istenmeyen ve çok rahatsız eden karın şişliği görülecektir.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.