NATO LİDERLERİ LONDRA’DA TOPLANIYOR

850850p22495EDNmainimg-NATO

NATO liderleri örgütün 70. kuruluş yıl dönümünde Londra’da toplanmaya hazırlanırken, zirvenin gündemine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kuruluşun “beyin ölümü”nün gerçekleştiğine ilişkin yorumu damga vuracak.

NATO liderler zirvesinin mekanı olarak resmi düzeyde Londra zikredilmekle birlikte, İngiliz hükümeti toplantı için başkente bir saat uzaklıkta bir bölgeyi tercih etti.

İngiltere’nin bu tercihinde ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkeye daha önce gerçekleştirdiği ziyaretlerde karşılaştığı büyük protesto gösterilerinin etkili olduğu değerlendiriliyor.

Zirve, göstericilerin toplanmasının güç olduğu uzak, lüks bir otelde gerçekleşecek olsa da yaşanması beklenen tartışmaların etkileri tüm dünyaya hızla yayılabilir.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İngiliz The Economist dergisine verdiği mülakatta NATO’yu “beyin ölümü” gerçekleşmiş bir ittifak olarak nitelendirmesi zirvede önemli bir gerilimin kaynağı olacak gibi duruyor.

Macron’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sert tepkisini çeken yorumuyla ilgili, İngiliz düşünce kuruluşu Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü (RUSI) uzmanı Jonathan Eyal’in değerlendirmeleri dikkat çekti.

RUSI için kaleme aldığı analizde Eyal, Macron’un yorumunun Fransız siyasetçinin “önce konuşup sonra düşünme” siciliyle uyumlu bir çıkış olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın bu sözlerinin bağlamı dışına çıkarıldığının ileri sürüldüğüne dikkati çeken Eyal, “Acı gerçek şu ki röportajın tamamı okunsa da Macron’un sözlerini savunmak imkansız.” ifadesini kullandı.

NATO’nun 70 yıl önceki ilk karargahına ev sahipliği yapan Londra’da ittifak üyesi 29 ülkenin liderleri bugün Kraliçe 2. Elizabeth’in Buckingham Sarayı’nda vereceği resepsiyonla zirveye başlayacaklar. Liderler bunu takiben İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ev sahipliğinde başbakanlık ofisi “10 Numara”da akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Zirve yarın Londra’nın batısındaki Watford bölgesinde bir otelde yapılacak resmi oturumla devam edecek.

Zirvede NATO topraklarına yönelik terörizm dahil tüm tehdit ve imtihanlar karşısında birlik ve dayanışma içinde hareket edilmesiyle Avrupa-Atlantik ahenginin öneminin teyit edilmesi planlanıyor.

Zirvede ayrıca ittifakın güncel güvenlik ortamı karşısındaki adaptasyonuna yönelik çalışmalarda kaydedilen ilerlemelerin de ele alınması, bu minvalde liderlerce örgütün 2020’li yıllara hazırlanması hususunda yönerge verilmesi öngörülüyor.

Zirvenin sonunda “Londra Bildirisi”nin kabul edilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirve çerçevesinde katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşme gerçekleştirmesi de planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma günü yaptığı açıklamada Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” sözlerine tepki göstererek, “Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. NATO’ya karşı yerine getirmen gereken vecibelerini yerine getirmiyorsun.” ifadelerini kullanmıştı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.