YUNANİSTAN’DA MÜLTECİLERE DESTEK GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Yunanistan-mültecilere-destek

Türk-Yunan sınırına yığılan ve sınırı aşmaya çalışırken Yunan sınır muhafızlarının şiddetli tepkisiyle karşılaşan binlerce mülteciye destek vermek için Atina ve Selanik’te geniş katılımlı gösteriler düzenledi.

Sınırların mültecilere açılmasını ve Avrupa ülkelerine gitmelerinin serbest bırakılmasını talep eden göstericiler, hem Yunanistan’ın hem de Türkiye’nin sığınmacı politikalarını protesto ettiler.

Atina ve Ankara hükümetlerini “mültecilere siyasi malzeme olarak kullanarak araçlaştırmakla” suçlayan sloganların atıldığı gösterilerde, Meriç sınırında ve Yunan adalarında mahsur kalan sığınmacıların Yunanistan’a giriş ve çıkışlarının serbest bırakılması talep edildi.

Atina ve Selanik’te eş zamanlı düzenlenen protesto gösterileri için yapılan çağrılarda “Bedenlerimizi, yurtlarından edilen, silahsız, aç, susuz, kendilerine bir umut arayan ve silahlı ordular arasında sıkışıp mahsur kalan sığınmacılara kalkan oluşturamaya davet ediyoruz” denildi.

Protesto yürüyüşlerinde ayrıca mültecilere yönelik her türlü ırkçı, ayrımcı, pogrom teşebbüslerine son verilmesi için herkesin yollara dökülmesi için de çağrılar yapıldı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.