İSKELE TÜRK MAARİF KOLEJİ BİNASININ TEMELİ ATILDI

117722724_3329274440630428_1334487782368879999_o

Bu sabah düzenlenen ve Başbakan Ersin Tatar, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökmen, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, İskele Bekirpaşa Lisesi Müdürü Ergin Ersoy ve Kolej öğrencisi Letife Pehlivanoğlu’nun birer konuşma yaptığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

TATAR: “BİZİM KİTABIMIZDA BAŞLAMAK VE BİTİRMEK VARDIR”
İskele Türk Maarif Koleji binasının temel atma törenine katılarak bir konuşma yapan Başbakan Ersin Tatar, kolej binasının İskele halkına hayırlı olmasını diledi. Kurum ve kuruluşlarımızın işbirliği içerisinde hayırlara vesile olmaları KKTC adına sevindiricidir. Bizim kitabımızda başlamak ve bitirmek vardır. Bu da bitecek. 2010 yılında düşüncesi ortaya atılmış şimdi ise temeli atılan Kolej Binasının adadaki en iyi okul olacaktır. İskele her geçen gün büyüyor. En gözde ilçelerimizden biri de İskele olmuştur. İskele’yi daha çağdaş bir yapıya kavuşturduğu için İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na teşekkür ediyorum. Eğitim demek çağdaşlık demektir. Milli Şuurun, gelenek ve göreneklerimizin devamı için en önemli şeydir, eğitim. İnşallah nasip olur açılışında da burada oluruz.”

ÇAVUŞOĞLU: “HALKIN VE ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİ İÇİN NASIL BİRLEŞEBİLDİĞİMİZİ GÖRDÜM”
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise konuşmasında, insanların önce hayal ettiğini sonra da hedef koyduğunu hatırlattı. 25 kişilik bir kontenjanla İskele’de kolej eğitimin verilmeye başlandığını hatırlatan Nazım Çavuşoğlu, bugün 10 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüştüğünü ifade etti. İnsanüstü bir gayret verildiğini bu insanüstü gayret neticesinde böyle güzellikler ortaya çıktığını söyleyen Çavuşoğlu devamında ise şunları söyledi: “2010 yılında ortaya koyduğumuz fikirle bugün bir eser ortaya çıktı. Eğitimci olarak baktığımda asıl eser, nitelikli insanların yetişecek olmasıdır. Bu anlamda uzun bir yolculuk tam 10 yıllık bir serüven. Mesele halkımızın geleceği, öğrencilerimizin geleceği olunca nasıl birleşebildiğimizi gördüm. Yalnızca bir kolej binası değil bu yapılan. İskele halkının kalkınmasına ve kentleşmesine ivme kazandıracağını düşünüyorum. Destek veren herkesle gurur duyuyoruz.”

GÖKMEN:” MUTLUYUZ, HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ”
İskele Türk Maarif Koleji Binasının yapımını üstelenen Kıbrıs Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökmen de bir konuşma yaptı. Önemli bir gün yaşıyoruz diyen Gökmen, konuşmasının devamında şunlara yer verdi: “Eğitim bir ülkenin geleceğidir. Yaradan Kuran-ı Kerim’in de ilk emri okudur. Bunun yeri de okuldur. Bana güvenip, beni Vakıflar İdaresi’ne atayan Başbakandı. Göreve geldikten sonra da beni ilk arayan Başbakandı. Ardından arayan isim ise Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’ydu. Bana İskele’ye kolej binasının yapılmasını istediğini söyledi. Ben de bu konuyu Başbakana arz ettim, bizi cesaretlendirdi. Yönetim Kurulu üyeleri de heyecanla zevkle kolej binasının yapılması kararını almış olduk. Sanıyorum, Vakıflar İdaresi olarak sadece eğitime değil sağlığımıza, fakir fukaramıza, yurdun her tarafında hizmete devam ediyoruz. Eğitim kökenli olarak ben de çok mutluyum. Biz Vakıflar İdaresi olarak sadece okulda değil sağlık alanında da yatırımlarımız var. Girne’mize hastane kazandırıyoruz. Görünmeyen birçok hizmetlerimiz var, yardımlarımız var. Bu yolda hizmete devam edeceğiz. Bu okulda yetişecek öğrencilerimizin, çağdaş donanımların yanında milli ve manevi değerlerine bağlı, vatan bayrak sevinciyle donatılmış öğrencilerin yetişmesini diliyorum.”

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.