“KONTROLLÜ AÇILMAMIZ GEREKİYORDU”

ERHÜRMAN

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Tufan Erhürman, yaşananlara şaşırdığını ve şu anda sağlığa ve ekonomiye konsantre olmak gerekirken, hükümetin çok ciddi şekilde konsantrasyon sorunu yaşadığını düşündüğünü söyledi.
CTP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Erhürman, Ada Tv’de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 “KONTROLLÜ AÇILMAMIZ GEREKİYORDU”
Dışa açılma tarihinin 1 Temmuz olduğunu ve bu tarihin üzerinden bir buçuk ay geçtiğine işaret eden Erhürman, “Mart’ın 10’undan 1 Temmuz’a geldik. Kapanma tarihini aldığımız günden itibaren söylediğimiz şey, hep aynı şeydi. ‘Gün gelecek yeni normal denilen döneme geçeceğiz. Yeni normal denilen dönem, dışa ve içe açılacağımız dönem olacak. Bu dönem de kaçınılmaz olarak vakalı dönem olacak. Bizim o dönem iki şey yapmamız gerek. Vaka sayısını mümkün olduğunca kontrol altında tutmak ve çıkacak vakalar için hazırlıklı olmanız lazım” diye konuştu.
Çıkacak vakalar konusunda hazırlıklı olmanın en temelinde pandemi hastanesi olduğunu ifade eden Erhürman, “Bunu sadece biz söylemedik, uzmanlar da defalarca söyledi. Eğer mali sıkıntılar öne sürülüyorsa, Türkiye ile imzalanan Mali İşbirliği Protokolü’ne de bu pandemi hastanesi konulabilirdi. Ancak yapılmadı ve Ankara’dan müjde verildi, yılsonuna yapılacağı yönünde” dedi.
“RANDOM TESTLERİN ÖNEMİNİ, 1 BUÇUK AY ÖNCE SÖYLEMİŞTİK”
Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararları da yorumlayan Erhürman, deniz yoluyla gelenlerin daha büyük risk teşkil ettiği yönündeki kararın üzerine, bunun nedenleriyle araştırılması gerektiğini söyledi ve “Deniz yoluyla gelenler, limanda nasıl bir pandemi merkezinde tutulacaklar ve orada bulaşı yaymayacaklar?” diye sordu.
Random test uygulamasının artırılacak olmasını de yorumlayan Erhürman, bunun yapılması gerektiğini 1 buçuk ay önce hükümete söylediklerini vurguladı ve “İçeride bulaşın olup olmadığını ancak random testlerle öğrenebiliriz” dedi.
“BİZ MÜCADELEYE DAHİL OLMAK İSTEDİĞİMİZİ DEFALARCA SÖYLEDİK”
Hükümete 10 Mart’tan itibaren birçok defa pandemi ile mücadeleye dahil olmak ve kriz masalarında görev almak istedikleri çağrısını yaptıklarını ancak karşılık bulmadığını kaydeden Erhürman, “Bu ülkemizde alışılmış bir muhalefet tarzı değildi. Biz 2018’de döviz krizini yaşarken, kimse bize böyle bir teklifle gelmedi. Tam tersine mecliste üzerimize üzerimize geldiler. Sanki dövizin yükselmesinin sebebi bizmişiz gibi. Bugün de döviz yükseliyor. Hiçbir noktada ‘Bu hükümettir dövizin yükselmesinin sebebi’ demedim. Öyle çalışıyor olsaydık, bugün biz de sokakta olmayacaktık, kendileri de sokakta olmayacaktı. Bugün yüzlerce insanımız işsiz kalmış durumda. Binlerce insan işinden ayrılıp yurtdışına çıktı. Yüksek öğretim çok ciddi bir sıkıntı içinde. Turizm, kapılar açılmış olmasına rağmen hareket edemedi. Esnaf kan ağlıyor. Biz Mart’tan Temmuz’a kadar sert muhalefet yapmadığımız için eleştirildik” diye konuştu.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.