“EGE’DE 12 MİL SAVAŞ SEBEBİDİR”

GEMİ AKDENİZ

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma yaptığı noktanın Türkiye’ye ait olarak BM’ye çok önceden kaydettirilen ve araştırma ruhsatının da önceden verilen Oruç Reis gemisinin sismik araştırmalarını Türkiye’nin kara sınırlarına kadar gelecek sürdüreceğini belirtti.

Yunanistan’ın İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarma kararına da değinen Çavuşoğlu, “Orada çıkarabilir, bizimle ilgisi yok. Ancak Ege’de bunu 12 mile çıkaramazlar. Meclisimizin yıllar önce aldığı karar bugün de geçerlidir, bu savaş nedenidir” dedi.

Yunanistan’ın ve GKRY’nin, AB’den Türkiye karşıtı istediği tepkiyi bulamayınca AB oylamalarını veto etme tehdidi yaptığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “GKRY’yi haksız bir şekilde Londra ve Zürih anlaşmalarına aykırı biçimde üye yaptılar, şimdi de başlarına belayı aldılar. Maalesef olumsuz tutumu istemeye istemeye desteklemek zorunda kalanlar var.” dedi.

Çavuşoğlu, AB’nin Türkiye’ye yaptırımlar uygulayarak çözüm bulamayacağını da belirterek, “AB’nin dürüst bir arabulucu olması, taraf tutmaması gerekiyor. AB’nin yapması gereken, bize söylediği gibi Yunanistan’ın da haksız olduğu noktaları söylemesi, desteğinin de koşulsuz olmadığını daha net bir şekilde Yunanistan ve  GKRY’ye söylemesi gerek ki çözümden yana taraf alsınlar ve paylaşmayı öğrensinler.” diye konuştu.

Yunanistan’ın İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarma kararını Ege’de de uygulaması halinde Türkiye’nin ne gibi tepkiler vereceği sorusuna ise Çavuşoğlu, “İyon Denizi’nde 12 mile çıkarması bizi ilgilendirmez. Orada çıkarabilir bizimle ilgisi yok ama Ege’de bunu 12 mile çıkaramazlar. Meclisimizin yıllar önce aldığı karar bugün de geçerlidir, bu savaş nedenidir.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın şartların değişmesini bahane göstererek silahsızlandırılması gereken adaları silahlandırmasını da eleştirerek, “Şartlar değişirse anlaşmalarda müzakereyle tadilata gidilir.” açıklamasında bulundu.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.