WOLKSWAGEN, TESLA’YI GEÇEBİLİR!

Die Volkswagen I.D. Familie

Volkswagen AG iş konseyi başkanı Bernd Osterloh, Almanya’da yayınlanan Pazar gazetesi Welt am Sonntag (WamS) ile gerçekleştirdiği mülakatta, VW’nin hem elektrikli otomobil üretim rakamları hem de yazılım geliştirme açısından Tesla Inc.’i geride bırakacak bir pozisyonda olduğunu söyledi.

“Eğer Tesla 300 bin ile 500 bin otomobil üretebilecek üç fabrika kuruyorsa, o zaman biz de 900 bin – 1.5 milyon birimlik bir rakamdan söz ediyoruz. Biz aynısına 2023 yılında, hatta daha erken ulaşmak istiyoruz.” diyen Osterloh, VW’nin modüler elektrikli sürüş kalıp platformunun otomobil üreticisine çok büyük bir avantaj sağladığını söyledi. Osterloh, bu platform üzerinde herhangi bir markanın herhangi bir aracının üretilebileceğini ekledi.

Ayrıca WamS’a yaptığı değerlendirmede Audi’nin CEO’su Markus Duesmann’ın altındaki “Artemis” mühendislik ekibinin Tesla’nın teknolojisini yakalamasını beklediğini dile getiren Osterloh, tüm otomobil üreticilerinin yazılım faaliyetlerinin ilişki içerisinde olduğu yeni Otomobil Yazılım Organizasyonu’nun bu yönde atılmış doğru bir adım olduğunu vurguladı.

Osterloh, sözlerini şu şekilde sürdürdü: Onların avantajı halihazırda otomobillerinde yazılımlarını kullanıyor ve bununla veri topluyor olmaları. Ancak biz sistemimizi otomobillerimize eklersek kısa bir süre içerisinde çok daha fazla veriye sahip olacağız.

 

BİMANŞET