KUR NEDEN YÜKSELİYOR?

Eylül ayına 9,87 lira ile başlayan İngiliz Sterlini kuru, 22 Ağustos tarihinde 9,4622 lira ile son bir ayın en düşük, 1 Eylül tarihinde ise 9,9201 lira ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta %-2,53 değişim gösteren İngiliz Sterlini kuru şu an 9,8062 liradan işlem görüyor.

Para piyasası uzmanları TL’deki değer kaybını birkaç temel nedene bağlıyor.

BBC’de yer alan haberlere göre, enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam etmesine karşın Merkez Bankası’nın son bir yıl içerisinde politika faizini yüzde 24 seviyesinden yüzde 8,25’e kadar indirmesinin TL’nin cazibesini azalttığı ve yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisinin azaldığı belirtiliyor.

Enflasyonun yüksek seyretmesine karşın faiz indirimlerinin sürmesi sonucunda Türkiye negatif reel faiz veren bir ülke konumuna gelmiş durumda.

Fonlama maliyetleri yükselmiş olsa da, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti hâlâ yıllık enflasyonun altında bulunuyor.

Bir diğer gerekçe ise Merkez Bankası’nın azalan döviz rezervlerinin Türkiye’nin TL’yi destekleme kapasitesine olan güveni azaltması olarak dile getiriliyor.

TL’nin baskı altında olmasına yol açan bir diğer neden ise Koronavirüs salgını nedeniyle ülkeye döviz girişinde yaşanan düşüş olarak öne çıkıyor.

REUTERS: “2019’UN BAŞINDAN BU YANA TL’Yİ DESTEKLEMEK İÇİN PİYASAYA 110 MİLYAR DOLAR SATILDI”

Reuters haber ajansı, para piyasası traderlarının yaptığı hesaplamalara göre Merkez Bankası ve kamu bankalarının 2019’un başından bu yana TL’yi desteklemek için piyasaya yaklaşık 110 milyar dolar sattığını aktarıyor.

Bu yolla piyasadaki döviz likiditesinin artırılması ve TL’nin desteklenmesi amaçlanıyor.

TL İÇİN BEKLENTİLER NELER?

Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında kısa vadede toparlanması beklenmiyor.

Rabobank’tan kıdemli stratejist Piotr Matys, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda “Gelecek birkaç ay içerisinde Türkiye ekonomisine dair beklentilerin ciddi biçimde toparlanmaması halinde, Dolar/TL’nin 7’nin üzerinde kalıcı olması olası” diyor.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.