“TELE SAĞLIK” HİZMETİ DEVREYE GİRDİ

frost-sullivan-tele-saglik-raporu-2

Sağlık Bakanlığı himayelerinde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliği ile sağlık sektöründe önemli bir projeye imza atıldı. Covid-19 salgını dolayısıyla hastanelerde oluşabilecek yoğunluğu azaltmak, halkımızı, doktor ve sağlık çalışanlarını korumak, aynı zamanda halkımıza hastaneye gitmeye gerek kalmadan belli ölçüde sağlık hizmeti sunabilmek amacı ile Tele Sağlık hizmeti verilecek.

Sağlık Bakanlığı himayelerinde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliğinde akıllı randevu sistemi ile çalışacak olan Tele Sağlık Platformu hayata geçirildi. Tele Sağlık Platformu’nun hizmete açılmasına ilişkin yapılan açıklamada, hastanede fiziki olarak sunulan poliklinik hizmetlerine ek olarak dijital bir platformda görüntülü görüşme ile teknolojik bir çözüm sunulacağı, bunun altyapısının sosyal sorumluluk çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından ücretsiz olarak sağlanacağı belirtildi.
Tele Sağlık Platformu’nun, hastanın çağrı merkezini arayarak randevu almasını, randevuların doktorların ajandasına işlenmesini, doktor ve hasta arasında yapılacak olan görüşmenin uzaktan görüntülü olarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir platform olduğu aktarıldı. Platform ile hastaların ihtiyaç duydukları branştan 0533 878 1022 numaralı çağrı merkezini arayarak Akıllı Randevu Sistemi üzerinden randevu almalarının akabinde randevularının gün ve saatinde ilgili doktor ile görüşme gerçekleştireceği belirtilirken, hastalarla görüşmelerin uzaktan görüntülü konuşma şeklinde BiP uygulaması üzerinden olacağı açıklandı.

 

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli: “Hastaneye gitmeden belli branşlarda halkımız için teknolojik bir avantajı devreye sokmuş bulunmaktayız”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastanelerine yeni bir uygulama ile hastaneye gitmeden belli branşlarda halkımıza bir hizmet sunarak teknolojik bir avantajın devreye sokulduğunu belirten Sağlık Bakanı Pilli, şunları ifade etti; “Teknolojinin hayatımızdaki yeri ve önemi yadsınamaz bir gerçek. Covid-19 ile mücadele günlerinde artan teknoloji kullanımının sonuçları ve hayatımıza getirdiği kolaylıkları sağlık sektöründe de etkin bir hale getirmek için önemli bir çalışmayı daha Kuzey Kıbrıs Turkcell ile hayata geçirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Tele Sağlık Platformu ile hastanede fiziki olarak sunulan poliklinik hizmetlerine ek olarak dijital platformda görüntülü görüşme ile teknolojik bir hizmetle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastanelerinde hastaneye gitmeden belli branşlarda halkımıza hizmet sunulabilecek.

Bu vesile ile Covid-19 salgını ile mücadelede önemli bir adım olan uzaktan hasta yönetimi, hastaların ulaşım ihtiyacını ortadan kaldırarak doktora erişimi sağlanacaktır. Aynı zamanda hastaneye gelmek için ihtiyaç duyulan zaman, ulaşım ve kaynak ihtiyaçlarının azalması sağlanarak verimlilik arttırılacaktır.

Taburcu olduktan sonra hasta takibi, yönlendirmeyi ve ilaç uyumunu uzaktan takip imkanı sağlayacak bu uygulama ile belli branşlarda hastaneye gelmeden hastanın doktor ile görüşmesi sağlanarak yoğunluğun artmaması sağlanabilecektir.
Bizler bakanlık olarak ekibimizle birlikte sağlığı en iyi noktaya getirmek için gece gündüz demeden çalışmaya devam etmekteyiz.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde bize destek veren halkımız, sağlık çalışanlarımız ve hükümetimizin aldığı kararlarla elde edilen başarının yeniden yakalanacağından kuşku duymamaktayım. Yeni uygulamanın hepimize hayırlı olmasını diler, bu vesile ile Tele Sağlık Hizmeti kapsamında emeği geçen Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden ve ekibine teşekkürlerimi sunarım.”

'Tele Sağlık' hizmeti başladı

'Tele Sağlık' hizmeti başladı

KKTC Sağlık Bakanlığı paylaştı: 18 Eylül 2020 Cuma

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.