“KAPALI MARAŞ PROJESİNİN MİMARI ÖZERSAY’DIR”

BRT’de katıldığı programda yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle bağımsız cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay’ın vizyonuna ilişkin açıklamalarda bulunan Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Jale Refik Rogers, “Her bir alanda uzman görüşlerine başvurmamız, işinin ehli kişilerin doğru adımları doğru zamanda atmasına odaklanmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Doğal gaz konusunu da uzun zaman müzakerenin bir parçası olarak gördüğü için Kıbrıs Türk tarafının daha pasif bir politika izlediğini söyleyen Rogers, Sayın Kudret Özersay’ın Türkiye’yle müzakere etmesi sonucunda 2011’de bir Kıta Sahanlığı Anlaşması yapıldığını ve böylece proaktif bir politika izlenmeye başlandığını aktardı:

Rogers, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“KKTC, TPAO’ya verdiği lisansla aktif olarak kazı çalışmalarına başladı. Yani Doğu Akdeniz’de bir aktör olmaya başladı. Biz dünyanın bizi tanımasını beklemek yerine proaktif bir politika izleyerek, uluslararası aktörlerle iletişim kurarak Kıbrıs Türk toplumunun sesini uluslararası arenada duyurmaktan bahsediyoruz. Bunu yapabilmek için bu konulara hakimiyetiniz çok önemlidir. Konuşmaların altının dolu olması önemlidir. Tam da bu noktada Kudret Özersay’ın 12 sene müzakereci olarak çalışmış olması, uluslararası hukuk profesörü olması, deniz hukuku konusundaki bilgi ve deneyimi onu diğer adaylardan ayırt eden yönüdür. Bu özelliği onu bir adıma öne koyuyor.Bizi dış politikada temsil edecek en iyi lider olduğuna inanıyorum.”

Şu anda herkes tarafından destek gören Kapalı Maraş’ın açılması projesinin mimarının Kudret Özersay olduğunun altını çizen Rogers, Özersay’ın 2015 seçim vizyonunda bu planı paylaştığını anlattı:

“Kapalı Maraş 2015 seçim vizyonlarına bakıldığında; bazı adaylar Kapalı Maraş konusunu kapsamlı çözümün bir parçası olarak görüyordu ve planlanan kapsamlı çözümde Maraş’ın Rum tarafına iadesiydi. Özersay’ın projesi ise; Kıbrıs Türk iradesinde, eski sakinlerine açılmasıdır. Aslında bu hem bir işbirliği örneğidir hem ekonomimize önemli bir katkı sağlayacak bir modeldir. Eski sakinlerinin de özlemini duyduğu yerlere geri dönmesini sağlayacaktır.”

BİMANŞET