ÖZERSAY FOX TV’DE KONUŞTU: “KKTC’NİN ÖNCE TÜRKİYE İLE BARIŞMASI GEREKİR”

ÖZERSAY

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Kıbrıs Türk toplumunun sonuçlanmayan çözüm müzakerelerinden yorulduğunu ve bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu herkesin gördüğünü söyledi.

Seçim Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre,  Fox TV’deki bir programa  konuk olarak katılan Özersay, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimini ve vizyonunu anlattı.

Doğu Akdeniz bölgesinde cirit atan Amerika, Rusya, Fransa, İtalya gibi büyük aktörleri sahada dengeleyebilmek için Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte hareket edilmesi gerektiğini kaydeden Özersay, uluslararası platformlarda daha aktif bir siyaset izleyebilmek, proaktif bir diplomasi ortaya koyabilmek için önce KKTC’nin müttefiki olan Türkiye’yle barışması gerektiğini belirtti ve doğrudan diyalogla sağlıklı ilişkinin olduğu bir ilişki için de inisiyatif alacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle eşzamanlı olarak referandum da yapılacağını belirten Özersay, anayasanın bir maddesinde değişiklik yapılarak anayasada sayısı kısıtlanmış olan yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasının amaçlandığını anlattı.

Özersay, “böylece yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasıyla birlikte yargının yaşadığı bazı gecikme ve tıkanıklıklar aşılabilecek” diyerek, bu anayasa değişikliğine “Evet” diyeceğini de sözlerine ekledi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.