“KULLANIMA AÇILAN BÖLGELERDE ÖZEL MÜLK YOK”

ERDOĞAN TATAR

Tatar’ın ardından Kapalı Maraş’a ilişkin konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adadaki çözümsüzlüğün bedelinin her zaman Kıbrıslı Türklere ödetilmek istediğine dikkat çekerek, “Maraş bu çözümsüzlüğün bir parçası olarak kapalı uzun yıllar kapalı kalmıştır” dedi.

Erdoğan, “2017’deki çok taraflı görüşmelerin ardından Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm ihtimalinin kalmadığı açıkça görülmüştür” diyerek, “Hayaller yerine somut gerçekler üzerine inşa etme kararı aldık” şeklinde konuştu.

“Maraş’ın KKTC toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir” diyen Erdoğan, “Buradaki tasarruf hakkı Kıbrıslı Türklere aittir” dedi.

KKTC hükümeti tarafından atılan bu adımı sonuna kadar destekleyeceklerini ifade eden Erdoğan, Tatar’a dönerek, “Cesur kararınız için şahsım ve milleti adına sizleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Türklerin Perşembe sabahından itibaren Kapalı Maraş’ın açılan bölgelerine girebilecek olmasından memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, “Kullanıma açılan bölgelerde hiçbir özel mülk yok. Kesinlikle mağduriyete yol açılmayacak. Karşı tarafın itirazları şimdiden boşa çıkmıştır” şeklinde konuştu.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.