“MARAŞ, KIBRIS TÜRKLERİ’NE AİTTİR”

MARAŞŞ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Maraş’ın Kıbrıs Türklerine ait olduğunu belirterek “Bu bölge üzerinde Kıbrıs Türklerinin söylediğimin dışında herhangi bir kimsenin bir şekilde bir müdahale hakkı söz konusu olamaz. Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı şekilde bir açıklama yapması karşısında, herkesin Kıbrıs yönetiminin sözlerine değil, adadaki gerçeklere uygun olarak bu yaklaşımı değerlendirmesinde fayda vardır” dedi.

Çelik, Parti Genel Merkezi’nde AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi.

Önemli tarihi gelişmelerden birinin de Türkiye ve KKTC için kapalı Maraş bölgesinin açılması olduğunu ifade eden Ömer Çelik, bu kararla birlikte kullanıma açılan bölge için öne sürülen kaygıların gerçek olmadığının görüldüğünün altını çizerek, şöyle devam etti:

“Orada herhangi bir şekilde mağduriyete yol açılmamaktadır. KKTC Hükümeti’ni destekliyoruz. Çok doğru bir karar vermişlerdir. Yunan Rum tarafının Birleşik Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal ederek, burada şimdiye kadar yaptıkları birçok işi, fiili bir durum yaratma işini burada da yapmaya çalıştıklarını görüyoruz. Üstelik kapalı Maraş’ın açılmasını BMGK kararı ihlali olarak sunuyorlar. Bu tamamen ciddiyetsizliktir. Hiçbir hukuki ve siyasi temeli olmayan bir açıklamadır. Dolayısıyla bu bölge Kıbrıs Türklerine aittir. Bu bölge üzerinde Kıbrıs Türklerinin söylediğimin dışında herhangi bir kimsenin bir şekilde bir müdahale hakkı söz konusu olamaz. Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı şekilde bir açıklama yapması karşısında, herkesin Kıbrıs yönetiminin sözlerine değil, adadaki gerçeklere uygun olarak bu yaklaşımı değerlendirmesinde fayda vardır.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konudan haberdar olmadığını ifade eden Çelik, bu kadar tarihi bir dönemeçte bile Türkiye’nin en önemli meselelerinin ciddiyetsiz bir şekilde takip edildiği eleştirisinde bulundu.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.