İŞVERENLERE DESTEK ÖDEMELERİ DEVAM EDİYOR

PARA ÇEKME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından işverenlere yapılan destek ödemeleri devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından istihdamın sürekliliğinin sağlamanması amacıyla ödenen desteklerden bugüne kadar toplam 6500 işveren faydalandı.

Bugün de İhtiyat Sandığı’ndan kısmi ve süreli ödeme başvurusu yapan iştirakçilerin hesaplarına Bakanlık tarafından ödemeler yapılmaya başlanacak.

Pandemi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizden en çok etkilenen kesim olan özel sektör çalışanları ve işletmelerinin yaşadığı finansal sıkıntıları azaltmak ve istihdamın sürekliliğinin sağlanması amacıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü’nün 15. Maddesi’nin 5. Fıkrası kapsamında bugüne kadar toplam 6500 işveren ve kendi nam hesabına çalışan sigortalıya destek ödemesi yapıldı.

İhtiyat Sandığı Yasası altında çıkarılan Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü çerçevesinde hak sahibi olan yaklaşık 5154 işletmeye Temmuz ve Ağustos ayları için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 20 milyon 616 TL ödeme yapılırken; Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvuruda bulunan ve işlemi tamamlanan toplam 6500 işletmeye destek ödemesi sağlandı.

2020 Eylül -Ekim döneminde yapılacak ödemeler için, Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından başvurular değerlendirilmeye devam ederken; Ekim sonu itibarı ile II. Etap iki aylık ödemenin yapılması için de Daire tarafından çalışmalar sürdürülüyor.

Ekim ve Kasım ayları için; aylık 2000TL avans çekmek isteyen iştirakçilerin de süreli ve kısmi ödeme başvuruları İhtiyat Sandığı Dairesi tarafından değerlendirilmekte olup, bugün itibariyle ödemeler başvuru sahiplerinin banka hesabına yatırılmaya başlanmıştır.

İştirakçiler, İhtiyat Sandığı Dairesi’ne ait ihtiyat.gov.ct.tr adresinden, ödeme alınacak olan ayın son iş gününe kadar online başvuru yaparak, KKTC’de faaliyet gösteren bir bankada başvuru sahibi iştirakçi adına bulunan banka hesabına ait IBAN/UBAN numarasını beyan etmesi koşuluyla, süreli ve kısmi ödemelerden faydalanabilecek.

 

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.