Temsilci atanması problemleri çözmeyecek!

HRİSTODULİDİS

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorunuyla ilgili temsilci atanmasının problemleri çözmeyeceğini ancak bunun müzakerelerin yeniden başlaması için perspektif meydana getireceğini savundu.

Politis gazetesi, Hristodulidis’in “Plus” kanalındaki bir programda dün Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalara manşetinden ve iç sayfasından “Özel Temsilci İçin BM Güvenlik Konseyi Üyelerinden Müdahale- Yerinde İstişarelerde Bulunulması İçin Önümüzdeki Günlerde Teknokratik Düzeyde Ziyaretler Yapılması Bekleniyor-Maraş’ı Açarlarsa Ne Tartışacağız?” başlıklarıyla geniş yer verdi.

Gazete, Rum kesiminin, Kıbrıs sorunuyla ilgili özel temsilcisinin atanması konusunda önümüzdeki günlerde gelişmeler yaşanmasını beklediğini yazdı.

“Plus” kanalındaki bir programa katılarak, bazı açıklamalarda bulunan Hristodulidis “özel temsilci atanması gidişatına yönelik olumlu bir sonuç alınması için, son günlerde bir nabız yoklaması yapıldığını” ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden teknokratların önümüzdeki günlerde Kıbrıs’ı ziyaret etmelerinin beklendiğini de dile getiren Hristodulidis, “Hedeflenen şeyin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile liderler arasında New York’ta gerçekleştirilen yemekte üzerinde anlaşmaya varılanların kamuoyunda nasıl ortaya konacağı ve müzakerelerin nasıl devam edeceğini görmeleri olduğunu” öne sürdü.

 

BİMANŞET