Ataoğlu: “ Kongre sonucunda veriler bizim yolumuzu açacaktır”

247203928_3415305378696515_4225914555277679197_n
Dört yılda bir düzenlenen “Uluslararası Türk Kültürü Kongresi”nin 9’uncusu bu sene Lefkoşa’da, Arabahmet Kültür Evi’nde gerçekleşiyor. Üç gün sürecek olan kongrenin açılış etkinliğine; Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın yanı sıra çok sayıda devlet erkânı ve akademisyen katılım gösterdi.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Atatürk Kültür Merkez Başkanlığı himayelerine düzenlenen “9. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi”, Lefkoşa’da bulunan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi bünyesindeki Arabahmet Kültür Evi’nde bugün başladı.
Üç gün süreceği ifade edilen “Yurt Dışı Türk Kültür varlıkları: Kıbrıs” başlığıyla düzenlenen kongrenin açılış etkinliğine; Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan ve Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen katılım gösterdi.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın göndermiş oldukları açılış mesajlarıyla başlayan kongrede daha sonra sırasıyla AKM Başkanı Eraslan, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Hekimoğlu, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan ve Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu birer konuşma gerçekleştirdi.
Etkinlikte konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise, kongrenin Lefkoşa’da gerçekleşmesinden yaşadığı memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı.
Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak kültürel zenginlik ve çeşitliliği koruyarak gelecek kuşaklara aktarmakla, ülkenin dünya turizmindeki payını büyük bir gayretle arttırmaya çalıştıklarını ifade eden Ataoğlu, “Sahip olduğumuz potansiyeli en iyi şekilde kullanmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Ülkedeki dini yapıtların çoğunun kutsal kabul edildiğini ve farklı dinlerden turistlerin KKTC’ye gelmesinin sağlandığını belirten Ataoğlu, 2020 yılında, turizmin toplamda iki milyon turistin ağırlanması ve iki milyar dolar civarında gelirin kazanılmasını hedeflediklerini ancak pandemi nedeniyle turizmin durma noktasına geldiğini anımsattı.
Salgının sektör üzerindeki etkilerini asgariye düşürmek adına dünyanın ilk örneklerinden birini uygulayarak ‘Güvende Kal’ sertifikasyonunu hayata geçirdiklerini anlatan Ataoğlu, bu sayede salgının sektör üzerindeki olumsuz etkilerini asgariye düşürdüklerini ifade etti.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ile birebir ilgilendiğini belirten Ataoğlu, Erdoğan’ın verdiği talimatlara şükranlarını sunduğunu arz etti, Türkiye hükümetinin KKTC’nin her bir noktasına elini uzatmasının mutluluk verici olduğunu kaydetti.
Ataoğlu son olarak, üç gün sürecek kongernin sonuç bildirisinin kendisi için çok önemli olduğunu ifade ederek, bakanlık olarak söz konusu verileri işleyeceklerini belirtti, “veriler bizim yolumuzu açacaktır” dedi.
“Yurt Dışı Türk Kültür varlıkları: Kıbrıs” başlığıyla düzenlenen 9. Türk Kültürü Kongresi kapsamında Kıbrıs’ta bulunan maddi ve manevi Türk kültür varlıkları tüm yönleriyle ele alınacak.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.