Kazakistan Cumhurbaşkanı’ndan şok açıklama: “Onları öldürmeliyiz”

kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’den kaosu zirveye taşıyacak yeni bir açıklama geldi. Tokayev, şiddet olaylarına karışan kişilerden bir kez daha “terörist” diye bahsederek, “Teröristler polisleri ve genç askerleri öldürüyor. İdari binaları ateşe veriyor, dükkanları yağmalıyor. Onları öldürmeliyiz” dedi.

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Bu gelişmelerin ardından ülke genelinde ilan edilen “yüksek tehlike alarmı” nedeniyle güvenlik önlemleri artırılmış durumda.

ALMATI VE NUR SULTAN’DA POLİS KUŞ UÇURMUYOR

Ülkenin en büyük kenti Almatı’da polis kontrol noktaları kuruldu, güvenlik güçleri devriye geziyor. Bazı işyerlerinin yeniden açılmasıyla birlikte halk yiyecek almak için dışarı çıktı. Benzin istasyonları önünde araç kuyrukları oluştu. Akaryakıt istasyonlarının kapanmasının, yaklaşık 2 milyon nüfuslu kentteki gıda dağıtımını kesintiye uğrattığı belirtiliyor. Başkent Nur Sultan’ın tüm giriş ve çıkışlarına da polis kontrol noktaları kuruldu. Ülke genelinde internet kesintisi sürüyor.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.