Çavuşoğlu: İsrail’in rezervi Kıbrıs üzerinden Avrupa’ya ulaşmalı

ÇAVUŞOĞLU

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (EastMed) uygulanabilir bir proje olmadığını belirterek, “İsrail’in de zengin bir rezervinin olduğunu görüyoruz. Özellikle Avrupa piyasalarına ulaşabilmesi için en ekonomik güzergah Türkiye. Buradan Kıbrıs’ın üzerinden geçmesi gerekiyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakça paylaşmak için üç seçeneği, çözüm önerisi var. Hakça paylaşım konusunda adım atılabilir, herkes kazanabilir” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, NTV’de katıldığı canlı yayında, dış politikada öne çıkan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, Mısır’la ilişkilerin normalleşmesi konusuna ilişkin, “Düzelir, düzelmesi de gerekiyor. Çünkü Türkiye-Mısır ilişiklerine sadece iki ülke ya da iki ülke halkı olarak farklı görüşlerimiz olabilir.” dedi.

Ukrayna’nın Buça ve İrpin bölgelerindeki insanlık dışı görüntülerin Ukrayna-Rusya arasındaki müzakerelerin olumlu havasını etkilediğini belirten Çavuşoğlu, “Tüm zorluklara rağmen, (Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir) Zelenskiy’in ‘müzakerelere devam edeceğiz’ demesi, daha sonra Rusya tarafından da buna benzer açıklamalar gelmesi, müzakerelere yönelik umutlarımızı artırdı.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, son günlerde her iki tarafın da birbirini geri adım atmakla suçladığını aktararak “Fakat biz aynı zamanda taraflarla da görüşüyoruz, tarafların basına yansıttığı o olumsuz havayla bize söyledikleri arasında fark var. O nedenle ne çok karamsarız ne de tam iyimseriz, gerçekçiyiz, yani temkinli iyimserliğimiz devam ediyor ama bunun için çabalarımızı sürdürmemiz lazım.” dedi.

Tüm zorluklara rağmen ateşkes imkanı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Ama olacaksa bugünlerde olması gerekiyor, özellikle bu savaş uzarsa Donbas bölgesinde yeni saldırılar olursa, o zaman ateşkesi sağlama imkanı daha da zorlaşır.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, ateşkes sonrası hangi adımlar atılacağının belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek “Ukrayna güvenlik garantileri konusunda da P5 (ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere) ülkeleriyle ve adı geçen ülkelerle görüşmeleri devam ettiriyoruz. Eğer Ukrayna’nın NATO’nun 5. Maddesi gibi bir beklentisi karşılanmayacaksa alternatif ne önerilmelidir.” dedi.

İki taraftaki muhataplarıyla sürekli irtibat halinde olduklarını hatırlatan Çavuşoğlu, “(Liderler görüşmesi ihtimali) Bana göre çok uzak değil, sonuçta iki liderin evet demesine bağlı, özellikle (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in evet demesine bağlı. Prensipte Putin buna hayır demedi.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Rusya’ya karşı dengeli ve ilkeli politika izlediklerini ve böyle devam edeceklerini kaydederek “Ama her iki taraf arasında arabuluculuk görevi üstlenirken bizim bu yaptırımlara katılmamızın gerçekçi olmadığını herkes anlıyor.” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, NATO’nun faaliyetlerine de en çok katkı sağlayan ülkelerin başında geldiklerine dikkati çekerek “Özellikle YPG/PKK’ya karşı yürüttüğümüz harekattan sonra bazı müttefikler, özellikle savunma sanayisi konusunda kısıtlamalar getirdi. İhracat izinlerini vermedi. Şimdi yavaş yavaş bunun değiştiğini görüyoruz. İngiltere tarafındaysa (Başbakan) Boris Johnson Cumhurbaşkanı’mıza söz vermişti. İngiltere yüzde 85 oranında kısıtlamaları kaldırdı. Geri kalan yüzde 15 üzerinde de çalışıyoruz. Kanada Dışişleri Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirmiştik. Bir mektup teatisiyle bu konuyu çözmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu konuda esas itiraz noktasının verilen ürünlerin üçüncü ülkelere ihracatı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Kanada, Karabağ zaferi sırasında Azerbaycan’ı desteklediğimiz iddiasıyla bunu kaldırdı. Bir ülkeden aldığınız ürünü kullandığınızda yeni ürettiğiniz ürünün başka bir ülkeye ihracatı konusunda o ülkeyle iş birliği yapmanız gerekiyor. Bu rutin maddeyi mektup teatisiyle bir kez daha düzenleyeceğiz.” dedi.

Çavuşoğlu, ABD’nin motor ithalatı yapılan ATAK helikopterleri konusunda Türkiye’nin Filipinler’e ihracatı için onay verdiğini ancak Pakistan’a satışında motor ihracatı için olumsuz yanıt verdiğini aktararak mektup teatisiyle bu sorunu da aşacaklarına inandıklarını söyledi.

“BLİNKEN İLE 18 MAYIS’TA BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

ABD ile stratejik mekanizmanın kurulması sonrasındaki sürece ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, “Mevkidaşım (ABD Dışişleri Bakanı Antony) Blinken ile 18 Mayıs’ta bir görüşme gerçekleştireceğiz. Sorunlu alanları nasıl çözeceğimizi iş birliğimizi artırabileceğimiz alanlar konusunda hangi adımları atmamız gerekiyor. Bu mekanizmanın sonuç odaklı olmasını istiyoruz. Her iki tarafın bu konuda adım atmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“MAYISIN ÜÇÜNCÜ HAFTASI GİBİ HEM FİLİSTİN’E HEM İSRAİL’E ZİYARET PLANLIYORUZ”

Mayısın üçüncü haftası gibi hem Filistin’e hem İsrail’e ziyaret planladıklarını belirten Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarıyla ilgili olarak, “Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dışlayan kamplaşmalar oldu. Ancak bunların hiçbirinin fiiliyatta bir anlamının olmadığını da gördük. Ama şimdi bizim Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip) Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) teklifi Doğu Akdeniz’de bir konferans düzenleme teklifi karşılık görmeye başladı.” dedi.

“EASTMED UYGULANABİLİR BİR PROJE DEĞİL…”

Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (EastMed) uygulanabilir bir proje olmadığını belirten Çavuşoğlu, “İsrail’in de zengin bir rezervinin olduğunu görüyoruz. Özellikle Avrupa piyasalarına ulaşabilmesi için en ekonomik güzergah Türkiye. Buradan Kıbrıs’ın üzerinden geçmesi gerekiyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) hakça paylaşmak için üç seçeneği, çözüm önerisi var. Hakça paylaşım konusunda adım atılabilir, herkes kazanabilir.” ifadesini kullandı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.