Sahte para zanlısının ülkede kaçak olduğu tespit edildi

Web yakalama_12-5-2022_8436_www.kibrispostasi.com

Lefkoşa’da meydana gelen olayda, sahte 100 ABD Dolarını tedavüle sürdüğünü için tutuklanan zanlı Chigozie Franklin Ogii mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemeye yeminli şahadet veren polis memuru Vasvi Özbey olguları aktardı. Polis, huzurda bulunan zanlı Chigozie Franklin Ogii’nin “Sahte Banknot Tasarrufu ve Sahte Banknotu Tedavüle Sürme, Sahte Davranışla Kredi Temini” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

Polis, 10 Mayıs 2022 tarihinde saat 03.30 raddelerinde Lefkoşa’da sakin23 yaşındaki Chigozie Franklin Ogii’nin kendisini eve getirdiği gerekçesi ile taksi ücreti olan 120 TL para karşılığında tasarrufunda bulundurduğu FE52339545A seri numaralı sahte 1 adet 100 ABD dolarını Lefkoşa’da sakin Serdal Tanış’a verip tedavüle sürüp, sahte davranışla kredi temin ettiğini anlattı.

Polis, zanlının aynı gün derdest emri gereği tutuklandığını ve ikametgâhında arama yapılmış ancak kanuna aykırı herhangi bir şey tespit edilemediğini söyledi.

Özbey, zanlının vermiş olduğu sözlü beyanında parayı konu parayı 8 Mayıs 2022 tarihinde Lefkoşa’da faaliyet gösteren Cloud Nine isimli işletme önünde aldığını ancak parayı veren şahısın adını bilmediğini belirttiğini anlattı.

Polis, yapılan muhaceret kontrollerinde 29 Nisan 2021 tarihinde 60 gün vize ile geldiği ve herhangi bir muhaceret işlemi yaptırmadığının tespit edildiğini belirtti.

Polis, zanlının vermiş olduğu sözlü beyanlarının teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini anlattı. Polis, incelenmesi gereken kamera görüntüleri ve aranan şahıs olduğundan, bu aşamada zanlının tahkikata etki etme olasılığı olduğundan 2 gün süre daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 2 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

BİMANŞET