Uykudan önce kaçınmanız gereken 9 besin

Uykudan önce kaçınmanız gereken 9 besin
Akşam yemeğinde veya sonrasına tabağınıza koyduklarınız uykunuzu olumsuz etkileyebilir. Uykuya dalmak veya gecenin bir yarısı uyanmamak için akşam yemeğinde veya sonrasında yemekten ve içmekten kaçınmanız gereken besinlere dikkat etmeniz gerekir.

Baharatlar

Kimyon, zencefil, kırmızı biber, köri… Yemeklere lezzet katan baharatlar akşam yerine öğlen tüketilmelidir. Sindirim sistemi tarafından sindirilmesi zordur ve gece boyunca ısı artışlarına ve mide ekşimesine yol açarak uykuyu bölebilirler.

Kırmızı et

Proteinlerinin sindirimi yavaştır. Akşam yemeğinde yenilen kırmızı et uykuyu bölebilir ve sindirimdeki ağırlık nedeniyle uykuya dalmayı engelleyebilir.

Baklagiller

Baklagiller bağırsaklarda fermente olur ve sindirilmeleri zaman alır. Onları öğle yemeğinde yemek daha iyidir.

Patlıcan

Nikotin içeriği en yüksek sebze olan patlıcanlar, nikotin bir uyarıcı olduğundan akşamları tüketilmemelidir.

Çikolata

Çikolatalar kafein içerir. Sütlü çikolatalar, bittere göre daha az içerir. Uykuya dalma süresini kısaltmak istiyorsanız akşamları çikolatadan kaçınmanız gerekir.

Yağlı yemekler

Hamburger, cips ve sosis gibi işlenmiş yiyecekler ve yağlı yemekleri vücudun sindirmesi için çok fazla enerji ve zaman gerekir. Bu nedenle bunların tüketimi uykuyu bölebilir, gece terlemelerine neden olabilir ve uykuya dalma süresini uzatabilir.

Sodyum glutamat

Çin tuzu olarak bilinen bu lezzet artırıcı özellikle işlenmiş ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Hazır yemeklerde, konsantrelerde, soslarda, cipslerde ve paketli keklerde de bulunur. Tüketimi, uykuyu bölebilir.

Kahve

Bir fincan filtre kahve, gazlı içeceklerde de bulunan ve uykuyu geciktiren, gece uyanmalarına neden olan bir uyarıcı olan kafein içerir. Akşamları kahveyi ya da kolayı unutun ve kafeinsiz ve şekersiz bir tercih yapın.

Alkol

Sindirim sistemi iltihabına, gece terlemesine neden olabileceğinden alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.