Altın fiyatları yükselişte: Gram altın bin 172 TL’yi gördü

ALTIN 2

Ons altın dolar endeksinin zayıflamasının etkisiyle salı günü yükselişini hızlandırırken, yükselen ons altının desteğiyle gram altın ise rekor tazeledi.

Gram altın bugün saat 09.30 itibarıyla yüzde 0,37 artışla bin 172,20 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın yüzde 0,38 artışla ons başına bin 938,26 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri yüzde 0,68 artışla ons başına bin 941,80 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0,21 düşüşle 101,8449 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksindeki son gerilemenin desteğiyle altın fiyatları yükselişe geçerken; piyasalar, Fed’in faiz oranı stratejisini etkileyebilecek ABD ekonomik verilerine odaklandı.

Çin ve Hong Kong gibi önemli merkezlerin Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı olacağı bu hafta da küresel piyasalar özellikle ABD piyasasından gelecek verileri bekliyor. Bu verilerden en önemlisi ise perşembe günü açıklanacak olan ABD dördüncü çeyrek GSYİH büyüme verisi.

City Index analisti Matt Simpson, bu veride ABD ekonomisinin zayıfladığına dair herhangi bir işaretin görülmesi durumunda, Fed’in agresif sıkılaşma politikasında daha da yavaşlayabileceğini ve bu durumun altın fiyatları üzerinde olumlu bir etkisinin olabileceğini söyledi.

Altın fiyatlarının arttığı bu dönemde Hindistan’ın son olarak altın ithalat vergisini düşürmesi ise dünyanın ikinci en büyük altın tüketicisinin talebini artırması bekleniyor.

Hindistan altın vadeli işlemleri ise salı günü denizaşırı piyasalardaki kazançları ve rupideki değer kaybını takip ederek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yatırımcılar ise dört kez üst üste 75 baz puanlık faiz artırımın ardından aralık ayında faiz artırım hızını 50 baz puana düşüren Fed’in 31 Ocak-1 Şubat toplantısında 25 baz puanlık (bp) bir faiz artırımına gitmesini fiyatlıyor.

Diğer değerli metaller de altın fiyatlarındaki yükselişe eşlik etti.

Spot gümüş yüzde 0,47 değer kazanarak ons başına 23,56 dolara yükseldi.

 

BİMANŞET