Arıklı: 3 yeni havayolu şirketinin KKTC’ye tescil başvurusunda bulundu

ARIKLI ERCAN

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gündem Kıbrıs’ta yayınlanan “Çiğdem Aydın’la Günaydın” adlı programa konuk oldu.

Havayolu şirketlerinin tescil başvurularıyla ilgili de konuşan Arıklı, üç tane yeni havayolu şirketinin KKTC’ye tescil başvurusunda bulunduğunu belirterek, “Yaklaşık 1 aydır Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bunları değerlendiriyor” dedi.

Arıklı, 30 Ocak Pazartesi günü Ankara’ya gideceğini ve Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştireceğini belirtti.

“NE KADAR ÇOK TALEBİ KARŞILAYAN ARZ OLURSA O KADAR BİLET FİYATLARI AŞAĞIYA DÜŞER”

Rekat ortamı oluşturulmazsa bilet fiyatlarının düşmesinin beklenemeyeceğini dile getiren Arıklı, “Ne kadar çok talebi karşılayan arz olursa o kadar bilet fiyatları aşağıya düşer” ifadelerini kullandı.

Arıklı, mevcut bilet fiyatlarıyla KKTC’de turizmin ve yükseköğrenimin geliştirilemeyeceğine vurgu yaparak, “Bu konuda canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

“KKTC’YE AİT HAVAYOLU ŞİRKETİ BÜROKRATİK ENGELLERDEN DOLAYI KURULAMADI”

KKTC’nin kurmayı planladığı havayolu şirketinin bürokratik engellerden dolayı kurulamadığına işaret eden Arıklı, “Herkesin kafasında Kıbrıs Türk Hava Yolları sendromu var. Bunu da batırırsak altından kalkamayız mantığı var” açıklamasında bulundu.

Arıklı, şu anda 3 tane yeni havayolu şirketinin Kıbrıs pazarına girmeye çalıştığını belirterek, “Biz onların işini kolaylaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

“YENİ ERCAN HAVALİMANI’NIN AÇILIŞINA AZ BİR SÜRE KALDI”

Yeni Ercan Havalimanı’nın açılışına az bir süre kaldığını kaydeden Arıklı, “Bütün parçalar geldi ve onların montajını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Arıklı, elektrik ihtiyacının giderilmesinin ardından Yeni Ercan Havalimanı’nda deneme seferlerine başlanacağını sözlerine ekledi

BİMANŞET