Güneş enerjisi ile çalışan Lightyear üretimi iptal edildi

gunes-enerjisi-ile-calisan-lightyear-0-iptal-edildi_21611388

Günümüzde içten yanmalı otomobil devri yavaş yavaş kapanıyor ve elektrikli araçlara geçiş hızlanıyor. Öte yandan bazı markalar, çeşitli araç konseptleriyle karşımıza çıkıyor.

Avrupa merkezli elektrikli araç üreticisi Lightyear, dünyanın ilk üretime hazır güneş enerjili arabası Lightyear 0’ı geçtiğimiz yıl haziran ayında tanıtmıştı.

Söz konusu model için 6 yıldır çalışmalarını sürdüren şirkete göre, 60 kWh’lık bir pil paketi ve 4,8 metrekare büyüklüğünde güneş panellerine sahip olan Lightyear 0, bağımsız olarak kontrol edilen dört adet tekerlek motoru ile 174 beygir güç, 1.720 nm tork üretebilecek ve en yüksek 160 KM seyir hızı sunuyor.

Şarj etmeden 7 ay kullanılabiliyor

Ortalama bir kullanıma geçildiğinde ise yeni otomobilin havanın açık olduğu günlerde yaklaşık olarak 35 km kazanabileceğini söyleyen Lightyear, otomobilin Hollanda gibi iklimlerde iki ay, İspanya veya Portekiz’de yedi ay boyunca şarj etmeden şehir içi kullanılabileceğini iddia ediyor.

Lightyear 0 üretimi durduruldu

Uzun süredir adından söz ettiren Lightyear 0’ın macerası kısa sürdü. 2022 Aralık ayı itibariyle üretimine başlanan ve 250 bin euroluk fiyat etiketiyle satılan modelden 946 adet üretilecekti. Ancak Hollandalı üretici modelin üretiminin durdurulduğunu duyurdu.

Lightyear, fiyatı daha uygun olan ve daha geniş bir kesime hitap edebilecek Lightyear 2’ye odaklanacaklarını ve pahalı olan seçeneğin üretimini iptal ettiklerini açıkladı.

BİMANŞET