Avusturya’da 2022’de Müslümanları hedef alan 1324 ırkçı saldırı yaşandı

screenshoteasy (4)

Avusturya Müslümanlar için Dokümantasyon ve Danışmanlık Merkezince hazırlanan “2022 Müslüman Karşıtı Irkçılık Raporu” düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Raporda, 2021’de Müslümanları hedef alan 1061 saldırının yaşandığı hatırlatılarak, 2022’de bu sayının 1324’e yükseldiği bildirildi.

Dijital platformlar başta olmak üzere, siyaset, iş ve kamu gibi birçok alanda Müslümanlara yönelik ırkçı saldırıların çeşitli başlıklar altında ele alındığı raporda, kayıt altına alınan olayların yüzde 81,6’sının çevirim içi platformlarda meydana geldiği kaydedildi.

DİJİTAL PLATFORMLARDA MÜSLÜMANLARA YÖNELİK NEFRET SÖYLEMİ ZİRVEDE

Raporda, dijital platformlarda yaşanan saldırıların yüzde 92’sinin İslam ve Müslümanlara yönelik nefret söylemi, yüzde 5’nin ise kışkırtma olduğu belirtildi.

Müslüman karşıtı ırkçılığa maruz kalanların yüzde 40,2’sini kadınların, yüzde 15,2’sini erkeklerin oluşturduğu kaydedilen raporda, mağdurların yüzde 44,7’sinin ise cinsiyet belirtmediği aktarıldı.

MÜSLÜMANLAR HALKA AÇIK YERLERDE HEDEF ALINIYOR

Raporda, yaklaşık 700 bin Müslüman’ın yaşadığı ülkede dijital platformların dışında yüzde 38,9 ile en çok saldırının park, meydan ve sokak gibi halka açık yerlerde meydana geldiği ifade edildi.

Saldırıların yüzde 16’sının eğitim kurumlarında, yüzde 11’nin hizmet sektöründe, yüzde 8,2’sinin ise karakol gibi emniyet birimlerinde yaşandığına işaret edilen raporda, medya, siyaset ve toplu taşıma gibi birçok alanda da Müslümanların hedef alındığına dikkat çekildi.

Raporda, 112 olayla en çok Müslüman karşıtı ırkçı eylemin başkent Viyana’da yaşandığı belirtilerek, kayıt altına alınan verilerin saldırıların belirli bir kısmını yansıttığı vurgulandı.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak