Erhürman: Temel sorun hesapsız, kitapsız nüfus alıyor olmamızdır…

Tufan Erhürman

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Genel Kurulu kürsüsünden bir açıklama yaptı.

CTP Lideri Erhürman, Pazar günü Türkiye Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanlığı Seçiminin 2’nci tur seçimin gerçekleşeceğini, halkın iradesinin ortaya çıkacağını ifade ederek, çıkacak sonucun şimdiden hayırlı olmasını diledi.

Tufan Erhürman, Türkiye’deki seçimin ardından Türk Lirası’nda değer kaybı olabileceğine yönelik tahminler olduğunu, seçimin sonucundan bağımız olan söz konusu tahminlerin ekonomistler tarafından dile getirdiğini kaydetti.

2018’de Rahip Brunson’un tutuklanması ve yargılanması süreciyle ilgili de bir “döviz krizi” söz konusu olduğunu anımsatan Erhürman, bunun öngörülebilen bir şey olmadığını ancak şimdi ortada senaryo olduğunu belirtti.

Hükümette şu ana kadar herhangi bir hazırlık görmediklerini, halihazırda Türk Lirası’nın yeterince değer kaybettiğini ifade eden Tufan Erhürman, yapısal tedbirlerin çok daha önceden alınması gerektiğini söyledi.

Hayat pahalılığı ödeneği uygulanma süresinin sıklığının bu derde çare olamayacağını kaydeden Erhürman, CTP’nin stabil para birimine endeksli muhasebe sistemi oluşturulması önerisini anımsattı.

Ülkedeki piyasada fiyatın maliyet, kâr, kur beklentisi üzerinden oluştuğunu da söyleyen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, kur beklentisinin piyasaya pahalılık olarak yansıdığını ifade etti.

Son dönemde denetleme konusunun da gündeme geldiğini söyleyen Erhürman, “Problem fiyatlardır. Denetlemeyle piyasanın ucuzlatılması diye bir şey söz konusu değil…” dedi.

Yapısal olarak yapılması gerekenler yapılmadığı için hızla duvarın üzerine doğru gidildiğini söyleyen Erhürman, vatandaşların Türk Lirası’nın değer kaybının devam etmemesi için dua etme noktasına getirildiğini belirtti.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak