Tatar’ın görevdeki ilk iki yılını belgeleyen “The Vision for Two States in Cyprus” adlı kitap tanıtıldı

v2cb-kitaptantm1_1684778589

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan etkinliğine, KKTC’de faaliyet gösteren yerel ve yabancı dernek ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üyeleri, YÖDAK Başkanı Turgay Avcı, bazı öğretim üyeleri ile üniversite öğrencilerinin yanı sıra aralarında eski Başbakan Hakkı Atun ve eski müzakereci Osman Ertuğ’un da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlikte, sırasıyla Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser, Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Ergün Olgun ve Cumhurbaşkanı Tatar birer konuşma yaptı. Etkinlik, kitap imzalanması ve kokteyl ile tamamlandı.

Kitabın yazarı Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser, Cumhurbaşkanı Tatar’ın göreve seçilmesinden kısa bir süre sonra, kendisini ofisine çağırarak “iki devletli çözüm” vizyonu açısından çok önemli bir döneme girileceğini ve “her şeyi belge altına alarak bir kitap yazmaya başlamasını” istediğini aktararak, kendisinin de bundan “büyük bir onur” duyduğunu söyledi.

Haser, iki yıllık bir çalışmanın sonucu olan kitabın, Cumhurbaşkanı Tatar ile Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Ergün Olgun ve müzakere heyetinin “proaktif” politikasını konu aldığını ifade etti.

Kerem Haser, kitapta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanlığına seçildiği Ekim 2020’den 2022 sonlarına kadar görevdeki ilk iki yıl boyunca yürüttüğü çalışmalarının belgelendiğini, 502 sayfadan oluşan kitabın üç bölümden oluştuğunu söyledi.

Haser, kitabın birinci bölümünün, giriş, Kıbrıs sorununun tarihçesi ve Cumhurbaşkanı Tatar’ın biyografisinden oluştuğunu; ikinci bölümünde, Cumhurbaşkanı Tatar’ın iki devletli vizyonunu, uluslararası toplum nezdinde ilk kez orada ortaya koyduğu Nisan 2021 tarihinde Cenevre’de BM öncülüğünde yapılan 5+1 gayriresmi toplantıda yaptığı orijinal açıklamaları ve sunumlarının da yer aldığı temaslarına, toplantılarına ve açıklamalarına yer verildiğini anlattı. Haser, kitabın üçüncü bölümünün ise, Cumhurbaşkanı’nın medya ve haberlerde yer alan açıklamalarından oluştuğunu kaydetti.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak