Çavuṣoğlu: Gerekirse okullar akademik takvim ne zaman tamamlanırsa o zaman kapanacak

Nazım Çavuşoğlu 4

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, öğretmen sendikalarının eylemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, sendikaların “toplum için eylem yapıyoruz” söyleminin doğru olmadığını belirterek, sendikaların Öğretmenler Yasası’nda hangi maddelerde değişiklik istediklerini söyleyemediklerini için eylem yaptıklarını ifade etti.

Öğretmenler Yasası’nda yapılmak istenen değişikliklerle ilgili bilgileri de paylaşan Çavuşoğlu, yasada öğretmenlerin ders saatleri ile ilgili düzenleme yapıldığını, hizmetiçi kurslara katılımın zorunlu hale getirildiğini ve Müdür muavinlerinin en az 4 saat derse girme zorunluluğu getirildiğini anlattı.

Çavuşoğlu, sınavların başlayacağı günde ve bir kısım öğrencinin mezun olacağı bir dönemde greve gidilmesini doğru bulmadığını ifade ederek öğrencilerin kalkan olarak kullanılması ve onları mağdur ederek siyasete baskı yapılmak istenmesinin yanlış olduğunu vurguladı.

“Bu grevlerin gerekçesi yasadır” diyen Bakan Çavuşoğlu öğretmen örgütlerini ortadan kaldırma yönündeki söylemleri ise “hayalperestlik” olarak nitelendirdi.

Bakan Çavuşoğlu, eylemlerin kısa sürede biteceğini düşündüğünü belirterek, kayıpların yaşanmaması ve çocukların mağdur olmaması için prosedürün çalışacağını söyledi.

Çavuşoğlu, öğretmenlerin 42 iş günü olan yasal izin günlerine dokunmadan, gerekirse akademik takvim ne zaman tamamlanırsa o zaman okulların kapanacağını kaydetti.

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da, Öğretmenler Yasası’nda yapılacak olan düzenlemeleri ve sendikaların sunduğu talepleri madde madde açıklandı.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak