“Havada asit yağmuruna neden olabilecek kirlilik yok”

YAĞMUR 2

Meteoroloji Dairesi ile Çevre Koruma Dairesi, “İtalya’daki Etna Yanardağı’ndan yükselen kül bulutlarının Kıbrıs adasına ulaştığı ve asit yağmuruna yol açabileceği” yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Meteoroloji Dairesi ve Çevre Koruma Dairesi, İtalya’daki Etna Yanardağı’ndan yükselen kül bulutlarının asit yağmuruna neden olacağına yönelik ortaya atılan iddialar üzerine 7/24 değerlendirme ve bilgilendirme yapılacağı belirtildi.

Çevre Koruma Dairesi’nin hava kalitesi ölçüm verilerinin de paylaşıldığı açıklamada, Kükürt Dioksit (SO2) değerlerinin İskele’de 4,2, Kalecik’te 2,0, Alevkayası’nda 0,7, ve Teknecik’te 1,5 µg/m3 (mikrogram/metreküp)” olduğu belirtildi. Bu veriler ışığında asit yağmuruna sebep olabilecek kirlilik tespit edilmediği kaydedildi.

Meteoroloji ile Çevre Koruma Dairesi’nin ortak açıklamasında, İtalya’nın Sicilya adasında bulunan ve 21 Mayıs’ta aktif hale gelen Etna yanardağından yükselen kül bulutlarının Doğu ve Kuzey Doğu yönlerinden esen yer rüzgarının etkisiyle Cezayir ve Tunus’a doğru hareket edeceğinin tahmin edildiği aktarıldı.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak