Murat Şenkul: Kaçak su kullanım oranı yüzde 39 bandına geriledi

SENKUL FACE

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden kaçak su kullanım oranlarında azalma olduğunu açıkladı.

Girne Belediye Başkanı Şenkul, 2022 yılının Aralık ayında görevi devraldığında kaçak su kullanım oranının yüzde 58 civarında olduğunu, bugün itibariyle söz konusu oranın yüzde 39 bandına gerilediğini kaydetti.

“KAÇAK SU KULLANIM ORANI HALEN ÇOK YÜKSEK”

Kaçak su kullanım oranının halen çok yüksek olduğuna vurgu yapan Şenkul, “Hedefimiz 2. dönem sonunda görevimizi devrederken bu oranı yüzde 15’lere çekmektir” ifadelerini kullandı.

Murat Şenkul, “Görevimizin ilk bacağı şehir içi ve kullanım kaçaklarını azaltmaktı, o noktada iyi yol aldık. Şimdi sırada ana şebeke hatları üzerinde yapacağımız çalışmalar ile kontrolümüz dışı kullanımları kontrol altına almak ve uzaktan kontrollü sayaç sistemine geçmek var” dedi.

“YAPILAN ÇALIŞMALARIN BELEDİYEYE AYLIK ARTIŞI 2 MİLYON TL CİVARINDADIR”

Şu ana kadar yapılan çalışmaların belediyeye aylık artışının 2 milyon TL civarında olduğunu da belirten Şenkul, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu şekilde devam edilirse yılda 24 milyonluk bir kayıp önlenmiş olacak ama biz diyoruz ki yetmez, bu kayıp kaçak en azından Türkiye’nin büyük şehirlerinin oranlarına inmeli.

Kaçış yoluna harcadığımız kaynağı, Bel-paz çalışanlarımıza bayramlık ve 1 Mayıs ödeneklerinin kaynağını nerden bulduğumuzu sorgulayanlar bu yazıdan sonra sorularına cevap bulmuşlardır diye düşünüyorum.

Girne’de su ve hizmet resmî bedeli birçok yerden ucuzdur çünkü biz faturayı sadece halka çıkarmanın doğru olmadığını biliyoruz ve Belediyemizin kayıplarını kazanca çevirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Bu süreç bir kuruş ödemeden şehrin ve belediyenin olanaklarını kullananları rahatsız etti, daha da edecek çünkü biz birilerinin değil herkesin Girne Belediyesi olmak için göreve talip olduk, bu yönde de çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak