Yıl sonuna kadar doların 29’u görme ihtimali kaç ?

DOLAR

Lira bu hafta iki kez kısa süreliğine dolar karşısında 20 seviyesini aştı. Bloomberg’in haberine göre yatırımcılar yıl sonuna kadar liranın daha fazla değer kaybedeceğini ve dolar karşısında 29’a çıkma ihtimalini yüzde 54 olarak görüyor.

Yatırımcıları hükümetin döviz kontrollerinin Türk lirasının düşüşünün daha fazla engelleyemeyeceğini öne sürüyor. Lira, Pazartesi günü dolar karşısında ilk kez 20 seviyesini aşarak yüzde 4,1’e varan bir değer kaybına uğradı. Ardından kayıplarını sildi ve günü çok az değişiklikle tamamladı. Para birimi ertesi gün de kısa bir süre 20 seviyesini aştıktan sonra düşüşünü azalttı.

Yüzde 32’lik değer kaybı
Ancak bu direnç, yatırımcıların lirada daha sert bir düşüş yaşanacağına dair iddialarını artırmalarını engellemedi. Bloomberg’in haberine göre yatırımcılar Türk lirasının dördüncü çeyrekte dolar karşısında 29’a kadar yükselme olasılığını yüzde 54 olarak görüyor. Bu da yüzde 32’lik bir değer kaybı demek. Commerzbank AG döviz araştırma müdürü Ulrich Leuchtman, “Türk yetkililerin yapay lira istikrarı politikasının artan bir baskı altında olduğuna dair açık işaretler var. Kısa vadeli sıçrama dönemlerinin sıklığının ve yoğunluğunun arttığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bloomberg ekonomistleri konuya ilişkin,

“Kırılganlıklardaki artış göz önüne alındığında, para politikasının cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucundan bağımsız olarak daha ortodoks hale gelmesi muhtemel. Merkez Bankası muhtemelen sıkılaştırmaya gidecek ve alternatif araçlar ağından uzaklaşacaktır. Öte yandan Türkiye’nin enflasyon sorunu muhtemelen bir süre daha devam edecek ve kısa vadede lira üzerinde kara bulutlar dolaşacak” değerlendirmesini yaptı.

Yatırımcılara gelişmekte olan piyasalar hakkında araştırma ve veri sağlayan Tellimer’in Dubai merkezli stratejisti Hasnain Malik, “Erdoğan’ın yeniden seçilme olasılığının yüksek olmasıyla birlikte, Türkiye’nin ekonomi politikası için hesaplaşma günü yaklaşıyor. Yüksek büyüme, hiperenflasyon, son derece negatif reel faiz oranı, sıfıra yakın net döviz rezervi ve sabit para biriminden oluşan bir karışım sürdürülemez. Bir şeylerden vazgeçilmesi gerecek” ifadelerini kullandı.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak