Erhürman: Aklın yolu, bunun komiteye çekilmesi ve yeniden görüşülmesidir

Erhürman

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda “Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı” görüşülmeye devam etti.

Yasanın genel görüşmesine geçilmesinin ardından ilk sözü CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman aldı. Erhürman, 62. Maddede söz aldığında yasaya değinmediğini ancak “yasanın öğretmenler yok sayılarak yapıldığı” tespitini ortaya koyduğunu söyledi.

Tufan Erhürman, bu konuda ortaya konan eleştirilerden rahatsız olunmaması gerektiğini, sendikalarla komitede yaşanan sıkıntının yanlış olduğunu, çünkü talimatla “bu yasa geçecek” dendikten sonra görüşlerin önem taşımayacağını kaydetti.

Talimatı verenin de Başbakan Ünal Üstel olduğu için bu sorulara cevap vermesini istediklerini ifade eden Erhürman, tüm bu yaşananların komiteler ve genel kurulların “göstermelik” yapıldığını gösterdiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı ile hükümete yönelik eleştirilerde bulunarak, kimsenin öğretmenleri “yalan söylüyor” diye suçlayamayacağını kaydeden Erhürman, bunun doğru olmadığını belirtti.

Yasanın içeriğine yönelik değerlendirmelerde ve eleştirilerde bulunan Erhürman, yasanın, kendisine göre, insanlar dikkate alınmadan hazırlanıp, Meclise getirildiğinden ötürü “yok” hükmünde olduğunu kaydetti.

Belediyeler Yasası ile ilgili söylediklerinin de anlaşılmadığını ifade eden Erhürman, öğretmenlerin ve bütün mesleklerde hizmet içi eğitimin önemine işaret etti ve yasada yer alan maddenin çerçeveyi çizmediğini söyledi.

Erhürman, öğretmenlere, CTP’nin komitedeki üye sayısıyla ilgili yanlış bilgi verildiğini, komitede 2 üyeleri olduğunu ve oylarının ret olduğunu kaydetti. Erhürman, yasada hatalı maddeler varken, sınav dönemi komiteye getirilmesinin yanlış olduğunu dile getirdi. “Ben yaparım olur” mantığını kabul etmeyeceklerini ve doğrusunun yapılmasını istediklerini kaydeden Erhürman, iktidara gelmeleri halinde bunu değiştireceklerini belirtti.

Erhürman, yasanın geçirilmesindeki ısrarı anlamadığını ifade ederek, “Aklın yolu, bunun komiteye çekilmesi ve yeniden görüşülmesidir. Aceleye gerek yoktur” dedi.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak