KKTC’de seçim propagandası 5 Haziran’da başlayacak

KKTC SEÇİM

Meclis’te boş olan bir milletvekilliği için yapılacak ara seçimde koalisyon hükümeti ortaklarından Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Ali Başman’ı, Demokrat Parti’nin (DP) Serhan Aktunç’u, Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) de Figen Yaman Lesinger’i aday göstereceği açıklanırken, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) adayı Sami Özuslu olarak duyurulmuştu.

Meclis dışı partilerden Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Tacan Reynar’ı, Bağımsızlık Yolu (BY) da Umut Ersoy’u aday olarak duyururken, Abdullah Korkmazhan, Meriç Erülkü, Çetin Sadeli ve Talip Sancar seçime bağımsız aday olarak katılacaklarını kamuoyuna açıklamıştı.

KKTC’deki seçim mevzuatına göre muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri sadece bağımsız olarak seçime katılabiliyor.

Yarınki başvuruların ardından adaylar Yüksek Seçim Kurulu ve ilçe seçim kurulları tarafından perşembe günü geçici olarak ilân edilecek. Sandık seçmen listeleri ise cumartesi günü askıya alınacak. Sandık seçmen listeleri askıya alındığı günden itibaren 4 gün askıda kalacak. Adaylar, pazar günü kesinleşecek ve kesinleşen adaylar Yüksek Seçim Kurulu ve İlçe Seçim Kurulları tarafından ilan edilecek.

SEÇİM PROPAGANDASI 5 HAZİRAN PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK

Siyasal partiler ve bağımsız adayların tüm seçim sürecinde kullanacakları sıranın belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’ndaki ad çekme 5 Haziran’da yapılacak. Seçim propagandası da 5 Haziran’da başlayacak.

Siyasal partilerin BRT’de propaganda yapmak için Yüksek Seçim Kurulu’na dilekçe vermelerinin son günü ise 6 Haziran.

Seçimlerle ilgili kamuoyu yoklama ve araştırmaları en son 10 Haziran’da yayımlanabilecek. Sandık seçmen listeleri 13 Haziran’da tamamlanacak. Seçmen kartlarının dağıtılmasının son günü ise 22 Haziran.

Seçim propagandası 24 Haziran’da sona erecek. Seçmenler, 25 Haziran’da sandık başına gidecek.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak