TDP, özel okulların fahiş fiyat artışını Rekabet Kurulu’na şikayet etti

350465238_2581421585342491_6767355500210428225_n
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Avukat Mine Atlı, Eğitim Bakanlığı’nın özel okulların fahiş fiyat artışı karşısında bir politika geliştirmek gibi bir gailesinin olmadığını vurgulayarak, Rekabet Kurulu’na resmi olarak şikâyette bulundu
Atlı: Eğitimde sorunlar devam ederken, Eğitim Bakanlığı öğretmen sendikalarına karşı taarruza geçti
Rekabet Kurulu’na yaptıkları şikâyet başvurusu sonrası basına açıklama yapan Atlı, TDP olarak kendileri için eğitimin esas teşkil ettiğini ve çok önemli bir konu olduğunu belirtti, 1976 yılından bu yana da bütün çocukların eşit şekilde kaliteli ve tam zamanlı eğitim hakkına inandıklarını ve bu alanda mücadelemiz ettiklerini kaydetti.
Atlı, “Eğitimde sorunlar devam ederken, Eğitim Bakanlığı’nın ise öğretmen sendikalarına karşı taarruza geçtiğini görüyoruz. Bakanlığın, tam zamanlı eğitime geçmeyi her ne kadar telaffuz etse de sendikaların bunun yapılması için gerçekleştirilmesi gereken dile getirdiği alt yapı çalışmaları yapmadığını ve öğretmenlerin de gerçek ihtiyaçlarını tespit etmediğini de görüyoruz” dedi.
“Veliler için özel okullar bir tercih değil zorunluluk haline geldi”
Kamusal eğitimdeki sorunlar ve tam gün eğitim olmaması nedeniyle özellikle özel sektörde çalışan velilerin ciddi sıkıntılar yaşadığını, çocukların da bundan nasibini aldığını söyleyen Atlı, böylesi bir iklimde veliler için özel okulların bir tercih değil bir zorunluluk ve mecburiyet olduğuna dikkat çekti.
Atlı, “Bakanlığın ise AKP iktidarının talimatlarını uygulama dışında özel okullar üzerinde etkili olma gailesi yok. Biz TDP olarak; özel okulların birbirleriyle uyum içinde aynı anda ücretlerine fahiş miktarda artış yaptıklarını gözlemledik. Bunun Rekabet Yasası’nın 4. ve 6. maddelerine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Bize göre ciddi anlamda bir ihlal söz konusu. Bu yüzden de araştırma yapılması için resmi olarak şikâyet başvurusunda bulunduk” ifadelerini kullandı.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak