Gram altında rekor denemesi!

ALTIN

Altın, Salı günü yüzde 0,8 yükselmesi sonrası yatırımcıların hali hazırda kırılgan olan ekonomiye daha fazla yük bindirecek olası ABD borç tavanı anlaşmasının etkilerini değerlendirmesiyle yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1.962 dolar civarında işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.307 TL ile rekor seviyelere yaklaşması sonrası 1.300 TL seviyelerine geriledi. Gram altın 22 Mayıs’ta 1.313 TL ile rekor kırmıştı.

Çeyrek altın 2.140 lira, Cumhuriyet altını 8.640 liradan satılıyor.

Spot altın bu ay yaşadığı yaklaşık yüzde 2 düşüşle ABD’nin temerrüde düşme endişesiyle rekor seviyeye yaklaştığı Mayıs ayı başlarında elde ettiği kazançları geri verdi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy olası temerrüt senaryosunu önlemek için oylamayı gerçekleştirecek milletvekillerinin üzerinde anlaşılan yasayı geçireceklerine inandıklarını açıklayarak bu endişelerin büyük oranda dağılmasını sağladılar.

Öte yandan ABD tahvil getirileri, anlaşmanın ABD büyümesini desteklemek için kullanılan hükümet harcamalarını sınırlayarak resesyon riskini artıracağı yönündeki spekülasyonlar üzerinde Mart ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyelerden geriledi.

Bu durumun Fed’in sıkılaşmaya devam etme olasılığını düşürebileceği değerlendiriliyor. Swap işlemler tarafında bakıldığında ise yatırımcıların Temmuz ayına kadar bir faiz artışını tamamen fiyatlamış oldukları gözleniyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak