Üstel’den sendikalara çağrı: Diyalog kapılarını sonuna kadar açmış durumdayız

ÜSTEL

Başbakan Ünal Üstel, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında bir yazılı açıklama yaptı.

Bakanlar Kurulu’nun, ülkeyi ilgilendiren tüm konuların yanında öğretmen sendikalarının ortaya koymuş olduğu eylemleri de ele aldığını kaydeden Üstel, “Gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın, gerekse şahsen benim Başbakanlık olarak kapılarımız tüm sendikalara açıktır” dedi.

Başbakan Üstel, göreve geldiğikleri ilk günden beri sivil toplum kuruluşlarıyla ve sendikalarla diyalog içerisinde olmaya özen gösterdiklerini belirtti.

“Sorunları ortak bir akılla çözmek, sektörlerimizin sıkıntılarını dinleyerek atmış olduğumuz veya atacak olduğumuz adımları buna göre düzenlemek konusunda samimi olduk” diyen Üstel, ihtiyaç duyulan tüm konularla alakalı, tüm öğretmen sendikalarına kapımız açık olduğunu ifade etti.

Başbakan Üstel’in açıklamasının devamı şu şekilde:

“Eğitim, ülkemiz adına son derece önemlidir. Eğitimin kesintisiz devam etmesi, çocuklarımızın eğitimlerinin aksamaması, çocuklarımızın girecekleri sınavlara girmesi, ailelerimizin sıkıntıya düşmemesi son derece önemlidir. Biz, bu sıkıntıların ortadan kaldırılması için diyalog kapılarını sonuna kadar açmış durumdayız.

Bildiğiniz üzere hükümetimiz tarihte bir ilke imza atarak Başbakanlığımıza bağlı Deprem Denetim Komitesi’ni kurmuş ve tüm kamu binalarının ve okullarımızın depreme karşı risk analizlerini yaptırmıştır.

Bu konuyla alakalı işi burada bırakmayarak gerekli adımları da atmış durumdayız. Müteahhitler Birliğimiz ile güçlendirmeye ihtiyaç duyulan binalar için güçlendirme, yıkım kararı verilecek okullar için ise yenilerini yapma noktasında belli bir uzlaşıya varmış durumdayız.

Takdir edersiniz ki seçim yasaklarının içerisindeyiz. Seçim yasakları tamamlanır tamamlanmaz okullarımızı çocuklarımız için çok daha güvenli hale getirmek adına tüm çalışmaları başlatmak üzere protokolümüzü de imzalayacağız.”

Sözlerimin en başında ifade etmiş olduğum gibi gerek Başbakanlığımızın, gerek bakanlıklarımızın kapıları tüm kesimlere, tüm paydaşlara ve tüm sendikalarımıza açıktır, açık olmaya da devam edecektir.”

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak