‘Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi’ oy birliği ile kabul edildi

MECLİS

Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi, Cumhuriyet Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Oy pusulasının formunda değişiklik de öngören düzenlemeye göre, siyasi partilerin adayları ile bağımsız adaylar oy pusulasında eşit alana sahip olacak. Pusula ikiye bölünecek, üstte siyasi partilerin adayları, altta ise bağımsız adaylar yer alacak.

Seçmen oyunu vermek istediği siyasi partinin adının ve ambleminin veya bağımsız adayın isim ve soy isminin altında ve/veya üstünde bulunan kare içine “evet” yazılı mührü basarak oyunu kullanacak.

Hangi partiye veya adaya basıldığı belirgin olan mühür geçerli sayılacak. Mühür, başka bir siyasi partinin veya adayın alanına geçmezse, karenin kenar çizgilerinden taşsa da geçerli sayılacak.

Parti ambleminin veya adayın isminin üzerine veya söz konusu alan içinde herhangi bir yere basılan mühür de geçerli olacak.

YASA ÖNERİSİNE OY BİRLİĞİ

Genel Kurulda, güncel konuşmalara ek sunuşlar nedeniyle ara verildi.

Buna göre, Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu’nun, UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu ve CTP Milletvekili Ürün Solyalı’nın komiteye sunduğu Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin bugünkü meclis gündemine alınmasıyla ilgili kararı okundu. Karar, oy birliğiyle kabul edildi.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde ivedilikle görüşülen Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin üçüncü görüşmesinin yapılması da Genel Kurul’da oylandı. Tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin öneriye ilişkin raporunu komite Başkanı Yasemi Öztürk okudu.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak