Messi’nin anlaşması için Apple ve Adidas devreye girdi

172_LeoMessiinMajorLeague000

Suudi Arabistan’ın ilgisini dağıtan Amerikan kulübü, Arjantin’in Dünya Kupası şampiyonunu ABD’ye getirmek için ligin en büyük sponsorları Apple ve Adidas’ı harekete geçirdi. Wall Street Journal, Messi anlaşmasının ayrıntılarını yazdı.

David Beckham 2018’de Major League Soccer’ın genişleme takımı olan Inter Miami adlı yeni projesini tanıttığı gün, tüm zamanların en büyük oyuncularından birinden bir mesaj aldı. Bir sosyal medya paylaşımında onu tebrik eden Lionel Messi, “Kim bilir, belki birkaç yıl sonra bana bir yüzük verirsin” ifadelerini kullandı.

Anlaşma bu yaz tamamlanacak
Beş yıl sonra Beckham kararını verdi. Çarşamba günü Messi kariyerinin bir sonraki adımını Amerika’da atacağını açıklayarak, ligin en sarsıcı anlaşmasına imza attı. Dünyanın en iyi oyuncusu olarak Ballon d’Or ödülünü yedi kez kazanan Messi, kendisini küresel bir süperstar yapan Barcelona’ya dönmeyi umduğunu söyledi. Ancak bu seçenek imkansız hale gelince MLS’i seçti. Ligten yapılan açıklamada resmi bir anlaşmanın sonuçlandırılması için çalışmaların devam ettiği ancak anlaşmanın bu yaz tamamlanmasını beklendiği belirtildi.

Barcelona’da iki spor gazetesi tarafından yayınlanan bir röportajda 35 yaşındaki Messi, “Miami’ye gitmeye karar verdim. Eğer Barcelona işi yürümezse, Avrupa’dan ayrılmak, spot ışıklarından uzaklaşmak ve ailemi daha fazla düşünmek istedim” ifadelerini kullandım.

Tek maaşı Inter Miami’den olmayacak
Inter Miami Messi’nin sözleşme şartlarını açıklamadı ancak anlaşmayı bilen bir kişiye göre anlaşma lig tarihindeki en ayrıntılı anlaşmalardan biri olarak olduğu söyleniyor. Wall Street Journal’a konuşan kaynağa göre Messi sadece Inter Miami’den maaş almayacak aynı zamanda MLS’ni en büyük iki ticari ortağı Apple ve Adidas’tan da ödeme alacak.

Apple geçtiğimiz yıl MLS ile 2,5 milyar dolarlık bir anlaşma yaparak 10 yıl boyunca 100’den fazla ülkede ligin özel yayıncısı oldu ve maçları abonelikki Apple TV+ platformunda MLS Season Pass aracılığıyla yayınladı. Messi, anlaşmanın şartlarına göre, lig için yapılan tüm yeni aboneliklerden yüzde alacak. Salı günü, Inter Miami transferi kamuoyuna açıklanmadan önce, Apple Messi ile dört bölümlük bir belgesel dizisi üzerinde işbirliği yaptığını da duyurdu.

Adidas ise 2006 yılından bu yana Messi’ye sponsorluk yapıyor ve 2017 yılında Messi ile ömür boyu sürecek bir sözleşme imzaladı. Spor giyim şirketlerinin büyük futbol transferlerine maddi katkıda bulunması alışılmadık bir durum değil. Bu senaryoda Adidas, MLS’deki tüm formaları ve maç toplarını tedarik ettiği için en ünlü yüzlerinin markanın ekipmanlarından başka bir şeyle görülmeyeceğini garanti etme fırsatına sahip. Adidas anlaşmanın detaylarına ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

 

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak