Arden Gıda, PDO Sertifikası almaya hak kazandı

hellim

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıslı Türk hellim üreticisi Arden Gıda’nın, AB kalite programı kapsamında Menşe İsmi Korumalı Ürün (PDO) Sertifikası almaya hak kazandığı bildirildi.  

Ticaret Odası’nın açıklamasında, Arden Gıda ve çalışanları tebrik edilerek, “Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Toplumunun PDO’dan en iyi şekilde faydalanması için diğer tüm ilgili paydaşlar ile yıllardır ortaya koymuş olduğu yoğun çabaların sonuç vermeye başlamasını görmekten büyük bir memnuniyet duymaktadır. Bu çerçevede, diğer Hellim üreticilerimizin de PDO sertifikasyonunu temin etmesi için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir” denildi.  

“Nihai amacımız, Kıbrıslı Türk Hellim üreticilerimizin AB ortak pazarına erişimini mümkün kılmaktır” denilen açıklamada, “Bu kapsamda hedefimiz, AB’ye ilk ticaretin 2024 yılı içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda Odamız, AB Komisyonu ve ilgili yerel paydaşlar ile AB’ye Hellim ticaretini mümkün kılacak ilgili ön çalışmaların bir an önce tamamlanması, sağlık ve hijyen standartları denetimi için gerekli mekanizmanın kurulması için çabalarını yoğun bir şekilde devam ettirmektedir” ifadelerine de yer verildi. 

Açıklamanın devamında ise şunlara dikkat çekildi:  

“Hellim/ Halloumi’nin Menşe İsmi korumalı ürün olarak tescil edilmesiyle, ürünün AB’de yalnızca Kıbrıs’ta üretilmesine izin verilmekte ve bunun da tüm adaya net ekonomik fayda sağlaması beklenmektedir. Kıbrıslı Türk Hellim üreticilerinin AB kalite ve standartlarında üretim yaparak AB ortak pazarına erişimi, üründe kalite artışı ile birlikte sektörün karlı ve sürdürülebilir olmasını sağlayabilecek, üretim zinciri boyunca gelir artışına yol açabilecektir.  Hellim/Halloumi PDO tescili, getireceği ekonomik faydanın yanı sıra iki toplum arasındaki ekonomik iş birliğinin gelişmesine katkı koyacağı cihetle de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenledir ki Kıbrıs Türk Ticaret Odası, süreçte yaşanan zorluklara ve ideal olmayan koşullara rağmen hellimin AB tescil sürecini en başından bu yana desteklemektedir.” 

Arden Gıda, Gülgün Hellimleri’nden sonra PDO sertifikasyonunu almaya hak kazanan ikinci üretici oldu.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak