Kazandığımız belediyeyi başka bir partiye neden verelim?

Kılıçdaroğlu İmamoğlu

Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından değişim çağrısı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili soruya “Belediye başkanlarının seçildikleri beldeye hizmet etmek zorundalar. Kazandığımız bir Büyükşehir Belediyesi’ni başka bir partiye neden verelim? İmamoğlu aday olabilir” diye cevap verdi

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen 2. tur seçimlerinden yenilgiyle ayrılmasının ardından CHP’de Kurultay süreci başladı. Dün Sözcü TV canlı yayınına katılarak sessizliğini bozan Kılıçdaroğlu’na seçim sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı değişim çağrısı soruldu. İşte Kılıçdaoğlu kritik soruya verdiği cevap:

“Değişim talebi olabilir”
Değişim çağrısı gayet güzel bir çağrı. Ben değişime karşıyım diyebilir misiniz? Hayatın kendisi değişim üzerine inşa edilmiştir. Siz değişim talebinde bulunuyorsunuz, bu değişim olacak zaten, bugün olmazsa yarın. Partilerin kendi kurultaylarını yapmaları, üyelerini seçmelerini, bunlar hayatın değişiminin bir gereğidir. Bizim cinsiyet kotamız var, gençlik kotamız var. Bu değişim, belli bir zaman dilimi içinde oluyor. Değişimin kendi içinde evreleri var. Değişim talebi olabilir.

“Siz buraları bırakın başka işlerle uğraşın; olmaz…”
Belediye Başkanları seçildikleri beldeye hizmet etmek zorundalar, birinci öncelikleri budur. Halk onları kendilerine hizmet etsin diye seçti. Benim bunu dillendirmem kadar doğal ne olabilir. Halk sizi seçti İstanbul’a, Ankara’ya, Adana’ya… Siz buraları bırakın başka işlerle uğraşın; olmaz…

“Kazandığımız belediyeyi başka bir partiye neden verelim?”
Siyasetin temeline aykırıdır bu. Şu anlama gelmesin, siyaset yapmasın anlamına gelmiyor. Öncelik budur. İstanbullu, Ankaralı seni seçti, buralara hizmet edin diye. İşin doğası gereği kuralı da budur. Sadece orada kalın hiçbir iş yapmayın olmaz. Genel siyasetin içinde de yer alabilirler. Ben CHP Genel Başkanı olarak İstanbul Büyükşehir’in ne olması gerektiğini düşünmek zorundayım. Yeni bir CHP’li tarafından yönetilmesi gerekir. Şu anda CHP’li tarafından yönetilmezse bu bizim için ciddi bir sorun olur. Kazandığımız bir Büyükşehir Belediyesi’ni başka bir partiye neden verelim? İmamoğlu aday olabilir. Arkadaşlar olabilirler, neden oluyorsunuz demem. Ben İstanbul sorununun çözülmesini isterim.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak