ABD enflasyonu yavaşlıyor, Fed’e faiz artışlarına ara vermek için fırsat veriyor

enflasyon döviz

ABD enflasyonu Mayıs ayında yavaşlayarak Fed yetkililerinin bu hafta olası faiz artırımlarına ara verme kararını destekledi.

Hem tüketici fiyat endeksi hem de gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek TÜFE yıllık bazda yavaşlayarak enflasyonun geçen yıl zirveye ulaşmasından bu yana inişini vurguladı. Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Salı günü açıkladığı verilere göre, yıllık enflasyon yüzde 4 ile Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesinde.

Çekirdek TÜFE’de artış hız kesmiyor
Bununla birlikte, Fed tarafından yakından izlenen önemli bir fiyat göstergesi endişe verici bir hızla artmaya devam etti. Çekirdek TÜFE üst üste üçüncü ayda da tahminlere paralel olarak yüzde 0,4 arttı. Genel TÜFE ise benzin fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle yüzde 0,1’lik daha düşük bir artış gösterdi.

Enflasyon rakamları, Fed’in faiz oranlarını üst üste 11. kez artırma ya da ekonomik koşulları değerlendirmek üzere ara verme kararını vermesinden sadece bir gün önce geldi.

Temmuz ayındaki toplantı kritik önemde
Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere birçok politika yapıcı, 13-14 Haziran’daki toplantıda faiz artırımına gitmemeyi tercih ettiklerinin sinyalini verirken, ihtiyaç duyulması halinde gelecekteki sıkılaştırmaya açık kapı bıraktı. Ekonomistler genel olarak merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmeyeceği konusunda hemfikir, ancak Temmuz ayında açıklanacak bir sonraki TÜFE raporu Fed’in o ayki toplantıda ne yapacağını belirlemede kilit rol oynayacak.

Belirsizlik Fed’i zorluyor
Fed’in bir resesyona yol açmadan nasıl karar alacağı özellikle de mevcut veriler karışık bir rapor sunduğundan belirsiz görünüyor.

Ücret artışları da ölçüye bağlı olarak farklılık gösteriyor. Salı günü yayınlanan ayrı bir rapora göre, reel ortalama saatlik kazançlar Mayıs ayında yüzde 0,3 artarak bu yılın en güçlü artışını kaydetti. Bir yıl öncesine göre yüzde 0,2’lik artışla iki yıldan uzun bir süredir ilk kez pozitif bir rakam elde edildi. Fed yetkilileri, ücret artışlarının enflasyonu körüklediği yönündeki görüşlerini yeniden gözden geçiriyor ve bu da bu hafta faiz artışlarına ara vermek için durumu daha da güçlendirebilir.

 

 

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak