Fed kararı öncesi piyasalar karıştı

BRENT PETROL

Küresel piyasaların gözü Fed’in alacağı faiz kararında. Her ne kadar Fed’in faizi sabit tutması kuvvetle muhtemel görünse de faiz artırımına gitme ihtimali de göz ardı edilmiyor. Bekleyiş sürerken petrol fiyatlarındaki geri çekilme kafaları karıştırıyor.

Petrol fiyatları yeni haftaya ABD Merkez Bankası’nın politika toplantısı öncesinde yatırımcıların merkez bankasının daha fazla faiz artırımı için iştahını ölçmeye çalışması, Çin talebiyle ilgili beklentiler ve artan Rus arzına ilişkin endişeler nedeniyle düştü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri yüzde 2,8 düşüşle varil başına 72,67 dolar oldu. ABD’de ham petrol de (WTI) yüzde 3,3 düşüşle 67,84 dolara geriledi.

Reuters’ın haberine göre Bank of America Global Research’ten Francisco Blanch bir notunda “Fed para arzını gevşetene kadar petrol fiyatları yükselmekte zorlanırken, düşüş eğilimi ise şimdilik üstünlüğü koruyacak” dedi. Banka hala Brent ham petrolünün 2023 yılında varil başına ortalama 80 dolar olmasını bekliyor.

Fed fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu
Fed’in faiz artırımları doları güçlendirerek ABD para birimi cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirdi ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

Piyasa katılımcılarının çoğu, bu Çarşamba günü iki günlük toplantısını tamamlayacak olan ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor.

Blanch’a göre, arz tarafında Suudi Arabistan geçtiğimiz yıl petrol üretimini dört kez kısarken, yaptırımların üretimi daha az etkileyecek şekilde tasarlanması nedeniyle Rusya’nın arzı devam etti.

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak