Üstel: Kur sabitlemesine gidildi

TL EKONOMİ HESAP

Hükümetin hazırladığı ‘ekonomik paket’ Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklandı.

Başbakan Üstel tarafından açıklanan ekonomik paket kapsamında tarım, hayvancılık, inşaat, sanayi ve diğer sektörlere destek sağlandı.

Başbakan Ünal Üstel’in konuşması şu şekilde:

“Türk Lirası’nın değer kaybından ve enflasyonun artışından kaynaklı yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmek için hazırlanan ekonomik paket hazırladık. Döviz cinsinden kiralanan, stopaj vergisi yüzde 8 olanlardan yüzde 3’ünü kiracıya iade edeceğiz… Buna yönelik yasal düzenleme yapılmıştır.

Ayrıca liman işçileri 2021 ve 2023 yılının sonuna kadar kur sabitlenmesine gidilmesine karar verilmiştir. Gemiler ile ilgilide yıl sonuna kadar kur sabitlenmesine gidilmesine karar verilmiştir.

Döviz kredisi ödemekte zorlanan vatandaşlarımızı kredilerinin uzatılmasına ve yeniden taksitlendirilmesine karar verilmiştir.

‘TEMEL TÜKETİMDE KDV ORANLARININ SIFIRLANDIRILMASINA KARAR VERİLDİ’

Temel tüketim malzemelerinde her türlü yerli üründe süt, yumurta şişelenmiş sular ile belediye ve muhtarlıkların yaptığı şebeke suyunda, bebek bezlerinde, bitkisel yağlarda, zeytinde, sebzede işletmelerde yürütülen faaliyetler sebebiyle ortaya çıkan atık yağlarda, hasta ve yaşlı bezlerinden kadın hijyenik ürünlerinde, cerrahi maske ve eldivenlerde, tüm evcil hayvanların yem ve mamalarında KDV oranlarının sıfırlandırılmasına karar verilmiştir.”

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak