Tatar: Tecrübeniz, KKTC’nin gelişmesi için önemlidir

Fy-sGJEXsAEimRx

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

“Sayın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilip ilk ziyaretini buraya yapması, düzenlenen ilk Bakanlar Kurulu’nuzda KKTC ile yapılan Mali İşbirliği Protokolü’nü onaylamanız bizlere verdiğiniz değeri açık ve net şekilde ortaya koyuyor” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ı eski zamanlardan beri tanıdığını ifade etti.

Tatar, “Şu anda kablo ile elektrik konuşulmaktadır, bu projenin hayat bulması en büyük temennilerimizden biridir” şeklinde konuşarak, şu anda yürütmekte oldukları yeni siyasetin ve egemen eşitliğin, Kıbrıs’ta yeni bir dönem yaşandığını göstermekte olduğunu dile getirdi. Bu güçlenen zemin üzerinde ekonomik gelişmelerinde daha normal raylarda olabileceğini düşündüğünü kaydeden Tatar, “Yeter ki sizlerin de desteği ile kamuda da özelde de gerekli düzenlemeleri yapabilelim” dedi.

“EKONOMİ ALANINDAKİ TECRÜBELERİNİZ KKTC İÇİN ÖNEMLİDİR”

Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılının ilk kabinesi… Geçmişe baktığımızda sizlerin ekonomi alanında tecrübeniz var. Bu tecrübeler KKTC’nin gelişmesi için önemlidir” dedi.

Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştiği dönüşümün bütün dünyaya örnek olduğunu ifade eden Ersin Tatar, “Depremi, acıyı birlikte yaşadık hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuşarak 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli asrın felaketine işaret etti.

“KKTC’nin yakaladığı ivmeyi devam ettirmesi için çalışmalara devam ediyoruz” diyen Tatar, kendisinin   cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden sonra Kıbrıs’ta iki devletli çözüm olacağını teyit ettiklerini kaydetti.

Tatar, yeni siyaseti sürdürürken egemen bağımsız olarak bir anlaşma olabileceğine de dikkatleri çekerek, “Asrın projesiyle Anadolu suyu her çeşmeden akıyor, bu büyük bir nimettir… Tarımsal anlamda da kullanmak için çeşitli projeler var” dedi.

“MARAŞ AÇILIMINI 47 YIL ARADAN SONRA YAPTIK”

“Adayı ve çevreyi korumak lazım kablo ile elektrik çok önemlidir… Yakın gelecekte gerçekleşeceğini hep birlikte göreceğiz” diyen Tatar, Maraş açılımının ise büyük bir beklenti olduğunu ve 47 yıl aradan sonra bunu gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Tatar son olarak, “KKTC vatandaşlarının Türkiye’deki sisteme dahil edilmesiyle sağlık sistemine dahil edilmesi için de birtakım girişimler var” dedi.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak