TCMB bu hafta ne yapacak?

TCMB FAİZ

Son dönemin en kritik faiz kararı bu hafta perşembe günü saat 14:00’ta açıklanacak. Yeni Başkan Hafize Gaye Erkan’ın başkanlık yapacağı ilk PPK toplantısında faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak faiz artış oranı TCMB’nin elinin ne kadar rahat olduğunu gösterecek.

Hem Reuters hem de Anadolu Ajansı TCMB faiz beklentileri anketlerini yayınladı. Beklentiler yüzde 19,25 ila yüzde 20 arasında şekilleniyor. Bu da 1,075 ila 1,150 baz puan artırım beklentilerine işaret ediyor.

İŞTE ANKETLER VE SONUÇLARI

Reuters

Kamu kontrollü bir yapıdan daha serbest politikalara geçişin önemli bir aşaması olarak görülen Merkez Bankası’nın (TCMB) seçimlerin ardından gerçekleştireceği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 1,150 baz puan artırarak yüzde 20’ye yükseltmesi bekleniyor.

Son iki yılda TL’de keskin kayıp, enflasyonda ise hızlı tırmanışa sebep olan düşük faiz politikası çerçevesinde TCMB kademeli olaral 1000 baz puan faiz indirimi gerçekleştirmiş, Şubat ayındaki depremlerin ardından toparlanmayı desteklemek için 50 baz puan daha indirime giderek yüzde 8.5 seviyesine çekmişti.

Reuters anketine katılan 15 kurumun hepsi politika faizinde artışa gidileceğini öngördü. Tahminlerin medyanı bir haftalık repo faizinin 1,150 baz puan arttırılarak yüzde 20 seviyesine çekileceğini gösterirken, tahminler yüzde 12.5 ile yüzde 30 aralığında bulunuyor.

Ekonomistler faizlerdeki artışın tek seferde mi yapılacağını zamana mı yayılacağını anlamak için PPK metnindeki değişimlere de odaklanacaklar.

Öngörülen faiz artışı 2021 yılının Mart ayından beri politika faizi ile yapılan ilk sıkılaştırma adımı olacak.

ANADOLU AJANSI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 1.075 baz puan artırılarak yüzde 19,25’e çekileceğini tahmin ediyor.

AA Finans’ın, 22 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik beklenti anketi, 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 1.075 baz puan artırım yönünde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre, 350 ila 2.150 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 12 ile yüzde 30 arasında, yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 18 ile 35 arasında yer aldı.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 25 oldu.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi yüzde 8,50’de sabit bırakılmıştı.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak