TCMB’nin faiz artırımı neredeyse kesin…

TCMB

Piyasalar kurların akibeti için geçtiğimiz hafta Fed ve ECB’nin faiz kararlarını izlerken bu hafta tüm spot ışıkları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevrildi. Yeni başkan Hafize Gaye Erkan’ın başkanlık yapacağı ilk Para Politikası Kurulu toplantısında TCMB’nin enflasyonu ve kurdaki artışı yavaşlatmak için faiz artırımı neredeyse kesin.

Hem Reuters Hem de Anadolu Ajansı’nın yaptığı ankette beklentiler yüzde 19,25 ila yüzde 20 arasında şekilleniyor.

Geçtiğimiz hafta Azerbaycan ve KKTC dönüşü uçakta gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bakanımız Mehmet Şimşek ile birlikte TCMB’nin atacağı adımları kabullendik” açıklamasını yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise Haber Global’de “Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı var. Uzun ve orta vadede amacımız ne? Hem faizler hem enflasyon düşsün. Uzun vadede varmak istediğimiz yer belli. Büyümemizi, istihdamımızı devam ettirelim.” açıklamasını yaptı. Yatırımlar için uygun bir finansal ortamın önemine işaret eden Yılmaz, “Merkez Bankası değerlendirmelerini yapacaktır. Hep birlikte sonucunu takip edeceğiz.” dedi.

Öte yandan asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Asgari ücrette ikinci toplantı bugün çalışma bakanlığı başkanlığında yapılacak. Asgari ücrette yüzde 30 zam beklentisi hakim.

Hazine ve Maliye Bakanı Geçtiğimiz hafta cuma günü TÜSİAD ve Bankalar ile görüştü. TÜSİAD “Verimli bir görüşme gerçekleştirdik.” açıklamasını yaptı. Türkiye Bankalar Birliği(TBB)ile yapılan görüşmenin pozitif geçtiği belirtilirken, Mehmet Şimşek “Ülkemizin yatırım ihracat üretim istihdam noktasında güçlü bir şekilde toplumda refah artışını sağlayacak bir modelle yolumuza devam edeceğiz. Bu istişari bir toplantı Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörünü konuştuk” dedi.

Geçtiğimiz hafta Fed politika faizini sabit bırakırken, ECB politika faizini yüzde 0,25 artırdı. Fed Başkanı Powell “yaz aylarında artırım yapılması muhtemel” ifadesini kullandı. ECB ise yaptığı faiz artırımıyla faiz oranlarını 2001 yılından beri en yüksek seviyeye çıkardı. Enflasyonun hala canlı olduğunu söyleyen ECB Başkanı Lagarde “Önümüzdeki toplantılarda faiz artırımları muhtemel” ifadesini kullandı. ECB yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak