Vize işlemleri sıkılaştırılıyor!

Vize

Schengen krizi sürerken Almanya, Türkiye’de vize retlerine itirazların değerlendirilmesinin askıya alındığını duyurdu. Vize başvurusu yapanlar ise yüksek ret oranının yanında bir de randevu bulamamaktan şikayetçi. İş insanları Schengen krizi yüzünden ciro kaybı yaşadıklarını söylüyor.

Türkiye’de son zamanlarda vize başvurusu yapanlar vize randevusu bulamamaktan, bulanlar da başvurularının zamanında sonuçlanmamasından veya hiçbir gerekçe yokken reddedilmesinden şikayet ediyor. Bununla birlikte Schengen vizesine Türkiye’den yapılan başvurularda ret oranı da son beş yılda iki kat arttı. 2017’de Türkiye’den yapılan başvuruların reddedilme oranı yüzde 6.5’ken 2022’de bu rakam yüzde 15.7’ye yükseldi.

İtirazlar askıya alındı
Almanya Dışişleri Bakanlığı ise bu bekleme sürelerinin kısaltılması için üç ülkede bir pilot uygulama başlattığını duyurdu. 7 Haziran tarihli açıklamaya göre Türkiye, Çin ve Fas’ta vize retlerine itirazların değerlendirilmesi askıya alındı. Ek kapasite yaratmak amacıyla başlatılan uygulamanın deneme amaçlı olduğu ve 6 ay süreceği belirtiliyor.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak