Korukoğlu: Mavi Vatan dediğimiz Türkiye’nin güvenliğinin Ada’da başladığının temel göstergesidir

İsmet Korukoğlu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Ankara Barosu tarafından düzenlenen “Hukuk Gözü ile Kıbrıs” konulu panelde konuştu.

Büyükelçi Korukoğlu, Rumlarla Yunanlıların birlikte hazırladıkları Sevilla Haritası’nın; Rum-Yunan ikilisinin ihtiraslarını ortaya koyduğunu belirterek, “Mavi Vatan dediğimiz Türkiye’nin güvenliğinin Adada başladığının temel göstergesi budur ” dedi.

Müzakerelerin başarısızlığının kanıtlanması ile Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin yeni perspektifle ortaya çıktıklarını hatırlatan Korukoğlu, Cumhurbaşkanı ‘ın seçildikten sonra formüle ederek Kıbrıs Rum tarafına ve BM’ye sunduğu bu yeni perspektifin iki devleti ve egemen eşitliği kabul eden bir Güvenlik Konseyi kararıyla teyidini gerektirdiğini söyledi.

Büyükelçi Korukoğlu, Kapalı Maraş konusunda atılan adımlara da işaret ederek kamuya ait bölgelerde caddeleri, birkaç sahili halkın ziyaretine açtıklarını, bunun yanında mülkiyete ilişkin adım attıklarını kaydederek, Maraş’ın yüzde 3 buçuğuna tekabil eden pilot bölge içerisinde mülkü olduğunu öne süren Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu’na müracaat edebildiklerini anlattı.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak